Sohbet'e Giriş

Sigara Kör Etmekte ile ilgili yararlı bilgiler

Sigara Kör Etmekte ile ilgili yararlı bilgiler

Sigara tüketiminin göz sıhhatini da etkilediği açıklandı.
Profesyonel. Dr. İlter Varinli, sigara kullanımının gözdeki sarı puan hastalığını artırarak kör inşa etme rizikonunu doğurduğunu ifade etti.
Varinli, sigara kullanımının yaşın ilerlemesine ilişkili olarak meydana çıkan ve görme merkezini etkileyen sarı puan hastalığının gelişimi ve ilerlemesini tetiklediğini belirterek, “Hastalığın oluşmaması ve ilerlememesi amaçlı sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Tersi taktirde kör olabilirsiniz” dedi.
Yapılan araştırmalar yediklerimizden içtiklerimize, soluduğumuz havadan yaşadığımız atmosfere civarı birçok etkenin göz sıhhatimizi tehdit ettiğine değinen Varinli şunları kaydetti:
“Özellikle 60 yaşından ardından meydana çıkan sarı puan hastalığında, sigara içmek mühim tek risk faktörüdür. Sigara rahatsızlık rizikonunu 2-4 kat artırıyor.Ailede sarı puan hastalığına ilişkili olarak tek genetik kalıt varsa ve bireyin genleri ‘kompleman etkeni’ içeriyorsa sigara içmek riski katlanarak artırıyor.”

Varinli, sarı puan hastalığının cisimleri, çizgileri eğri ve kırık görme, görme kalitesinde bozulma ve nitelik görmede sorun benzeri izlerinin yer aldığını söyleyerek bu hastalığın görme kaybına ne sebeple olabilen mühim tek sıhhat problemi olduğuna dikkat çekti.
Varinli, sigaranın retinayı savunan mühim tek antioksidan meydana gelen lutein’in emilimini azalttığını, bu sebeple de sigara kullananlarda lutein seviyesinin düştüğünü ve sarı puan rahatsızlığı rizikosunun arttığını ifade etti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın