Sohbet'e Giriş

Şifresiz Wi-Fi’a bağlananların hesapları tehlikede

Şifresiz Wi-Fi’a bağlananların hesapları tehlikede

Akıllı telefonu ve laptop bilgisayarı olanların vesile bulduğunda kullandıkları şifresiz ağlar üzerinden kullanıcıların İnternet’teki hareketlerinin ve işlemlerinin takip edilebildiği, banka ve toplumsal basın hesaplarının verileri ile şifrelerinin ele geçirilebileceği belirtiliyor.
Uzman Kişiler, insanları buldukları her bedava, şifresiz ya da emniyetli olmayan Wi-Fi’a bağlanmamaları ile ilgili uyarıyor. Şifresiz ya da şifresini kırarak girdikleri ağlarda kullanıcıların İnternet’teki hareketlerini takip edebilen berbat niyetli kişiler, emelleri doğrultusunda belediyelerin ismiyle şifresiz ve bedava ağ bile oluşturabiliyor.

Bilişim Teknolojileri Derneği Idare Heyeti Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Yavuz Padişah Selim Yüksel, AA muhabirine, şifresiz İnternet ağlarındaki güvenlik açıkları ile ilgili izahlarda bulundu.
Kullanıcıların çoğunlukla dışarıdayken çeşitli mekanlardan meçhul İnternet ağı gördüğünde sorgulamadan bağlandığını belirten Yüksel, burada dikkat edilmesi lazım gelen hususlara değindi.
Şifresiz İnternet şebekesini imkanı sunan yöneticinin, kullanıcıların hareketlerini, işlemlerini pratik bir biçimde görebildiğini belirten Yüksel, burada berbat niyetli bireylerin devreye girebileceğini ifade etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın