Sohbet'e Giriş

Sıcaklarda Burun Kanamasına Dikkat

Sıcaklarda Burun Kanamasına Dikkat

Yaz aylarında görülen burun kanamalarının fazla ateş gibi ya da temelinde tansiyon, böbrek benzeri irsi nedenlerden kaynaklanabileceği, o nedenle kanamaların ciddiye alınması gerektiği belirtildi.

KBB uzmanı Op.Dr. Mehmet Soysaraç, yaz aylarında bilhassa çocuklarda burun kanamalarının sık sık görüldüğünü, bunun olağan tek sebepten kaynaklanabildiği benzeri, seyrek de olsa temelde yatan tek kan hastalığından, tansiyon yüksekliğinden, böbrek hastalığına, tümörlerden, ‘hemofili’ olarak nitelendirilen irsi kanama diyatezlerine civarı varan kritik nedenlerden de görülebildiğini ifade etti. Hiçbir burun kanamasını hafife almamak gerektiğini vurgulayan Soysaraç, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Burun kanamaları arada sırada da olsa çok kritik tek hastalığın ön belirtisi olabilmektedir .Çocuklarda ‘little bölgesi’ dediğimiz burnun ön bölümünde tek kavşakta kılcal damarlar kurur ve rahatlıkla çatlayıp kanamaya başlar. Bu alanda damarlar öyle ki kümelenmiş vaziyettedir. Sıcakların da tesiri ile kuruyan damarlar, küçük tek darbe ya da burnun karıştırılmasıyla rahatlıkla çatlar, kanama başlar. Bazen atar damar çatlamış ise kanama kritik boyutlara dahi varabilir. Anne- baba ve çevredekileri tek telaş alır. Bu Gibi vaziyetlerde burnu kanatlarından başı ve işaret parmaklarıyla bırakmadan 5 dk civarı sıkmak genellikle burun kanamasını durdurur ve muayene altına alır. Gerekirse tampon yapılır. Üstelik, kanayan damarlar elektrokoterize edilir. Panik yapmamak gerekir. Tek Daha eden kanamalarda temelde yatan tek kritik neden var mı diye kan ve başka laboratuvar incemeleri inşa etmek gerekir.’

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın