Sohbet'e Giriş

Sıcak su torbasını uyku esnasında kullanmayın

Sıcak su torbasını uyku esnasında kullanmayın

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Evrensel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Fehmi Çelebi, ateş gibi su torbası uygulamasının uyku halindeyken yapılmaması gerektiğini anlam ederek, “Desteğe gereksinimi meydana gelen hastalardaki uygulamalarda da kesinlikle uyanık birinin hasta yanında olmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Çelebi, AA muhabirine yaptığı bildiride, ateş gibi su torbası uygulamasının milletçe aralarında yaygın meydana geldiğini anlam etti.

Ağrıyan bölgelere iyileştirme için ateş gibi su bu tarz torbası uygulandığını anlam eden Çelebi, “Bugün çağdaş bağlamda tıpta ateş gibi uygulaması yaptığımız bir takım hastalıklar vardır. Sözgelişi, oturak bölgesi hastalıklarında ateş gibi uygulaması yapıyoruz, ‘bu oturma banyosu’ stilinde anlam edilmekte. Bir Takım yerlerde torbalar bu hedefle kullanılıyor” diye sohbet etti.

Çelebi, kullanılan torbaların kalite, özellik ve takdir verici mevki tarafından ehemmiyet taşıdığını belirterek, tersi takdirde Samsun’daki olaya aynı sorunlar üstelik ölüme civarı sebep olan hadiseler yaşanabileceğini altını çizdi.

Sağlığı etkileyen her şeyin kesinlikle profesyonel tavsiyesiyle kullanılması gereğine dair Çelebi, bir takım hasta olanların sokakta duyduğu uygulamaları fazladan önemsediğini aktardı.

Çelebi, ateş gibi su torbası uygulamalarında ara ara kabul görmeyen vaziyetlerle karşılaşılabildiğini ifade ederek, “Bunda tam olarak biyolojik bir veriye dayandırılarak klasik iyileştirme uygulaması vasfında boyutu yok. Ateş Gibi uygulamasıyla alakalı ara ara ısıtılmış bir kiremit üst kısmına oturan ya da onu ağrıyan bölgeye dayayanları, yeniden bardak uygulaması yapanları duyuyoruz ama elbette bunların tamamı, çağdaş tıpta önerilen uygulamalar değil. Tamamıyla milletçe aralarında tatbik edilen birşeyler. Bunları çoğunlukla dinlemiyoruz ya da tercihi üzgünüm kendilerine bırakıyoruz” şeklinde sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın