Sohbet'e Giriş

‘SENİ SEVİYORUM’ NE DEMEK


‘SENİ SEVİYORUM’ NE DEMEK

Aşk türleri ile ilgili inşa edilmiş geniş bir iş da kaçınılmaz şekilde var elbette ki. Bu çeşit biyolojik çalışmaların bizzat kendilerini bunalttığını söyleyen ve belki bir sürü haklı meydana gelen bayan okuyucularımdan özür dileyerek bunu yeniden de aktaracağım. Sosyolog Terry Hatkoff, insanlarda altı basit aşk stili meydana geldiğini saptama edilmiş. Şunlar şöyle:
Romantik: Bu, bir sürü tutkulu ve cinselliğe vurgu yapan aşk stili.
İyi arkadaşlık: Bir insanı bir sürü derinden duygularla sevip onu savunup kollamak.
Mantıki: Yaşamın gündeminde meydana gelen konular; sözgelişi ücret, inanç… Ve kıymetler benzeri konular duygularınızı yönlendirdiğinde bunun için dayalı aşk da olabiliyor.
Oyuncu: Flört etmekten ve insanı zorlayabilecek vaziyetlerde duygusal bağlantılar kurmaktan hoşlanan tiplerin aşkı.

Tahakkümcü: Kıskançlık ve karşınızdakini yalnızca kendinize talep etmek duygularının yüklü meydana geldiği aşk türü.
Bencil olmayan: Eşinizi hep kımetli rastlamak, onu hep sevinçli etmek ve ona hep harika ve kendinizi öne çıkarmadan davranmaya dayalı aşk türü.
Binlerce denek üst kısmına inşa edilmiş olan çalışmalar sonucu olarak bu aşk türleri ortaya çıkarılmış. “Biri diğerinden ek olarak sıkı, ek olarak güzel” demeyeceğiz, “Keşke bizimki birincisi benzeri olsaydı” da
demeyeceğiz; yalnızca hangi kategoriye düştüğümüzü saptama edeceğiz. Eşimizin bize hangi çeşit aşk duyduğunu anlarsak ondan beklentilerimizi bunun için yönelik ayarlayacağız ve teoride bunun bir sürü ek olarak uygun bir ilişkiye yol açtığının söylendiğini de bileceğiz.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın