Sohbet'e Giriş

Sembolizm ile ilgili yararlı bilgiler

Sembolizm ile ilgili yararlı bilgiler

Sembolizm;hem gerçeği göstermek hem bir de onun hudutlarını aşmak arzumuza aynı zamanda yanıt verici bir zanaat biçimidir.Doğrudan doğruya lafla anlatılamayan derin duygularla heyecanları sembolik kelimelerin müziğiyle anlatmaya personel bu akım,Parnasizm’e reaksiyon olarak doğmuştur.XIX.yüzyılın nihai yarısında Fransa’dan tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Sembolistler,kişiin duygusal yaşantısını direkt bir şekilde yorumlamak mahaline simgelerle yoğun örtük bir dille anlatma yöntemine giderler. Akımın liderliğini yapan Verlaine ve Rimbaud benzeri şairler,Charles Baudelaire’nin şiir ve düşüncelerinden bilhassa de “Elem Çiçekleri” şiirinden kocaman ölçüde etkilenirler. Simgecilere yönelik şiirin teması,bir müzik parçasında meydana geldiği benzeri itinayla seçilmiş sözcüklerin uyum,ton ve renklerin incelikli bir şekilde tertip etmesi yöntemiyle işlenebilir.Sembolistlerin,şiirin özüne ağırlık vermeleri, sanatın diğer haber anlam araçlarından ek olarak kudretli meydana geldiği inancına dayanır. Sembolizm,1890 senesinde zirveye ulaşır;ama,1900’den hemen ardından akıma duyulan alaka azalmaya başlar. Gene de sembolistler.XX.yy.İngiliz ve Amerikan edebiyatları üstünde kuvvetli ve daimi etkiler bırakır ve getirdikleri yeniliklerle modern şiiri zenginleştirirler.Eliot’ın şiirlerinin yanında James Joyce ve Wirginia Woolf’un anlatıdan çok sözcüklerin uyumuna ve imge düzenlemelerine önem verici romanlarında da sembolist kuramın tesiri görülür.

Sembolizm ile edebiyat; fizyolojiden psikolojiye, gözlem ve deney yolundan his ve bilinçaltına, nesnellikten öznelliğe, somutluktan soyutluğa, açıklıktan kapalılığa yönelmiştir.
Sembolizm, görüneni katı görüntüsünden uzaklaştırarak düş ve rüya ortamı içinde sunar. İzlenimler ile birey ruhunun saklı ilişkileri anlatılır.
Sessiz ve durgun bir ortamda rengarenk tabloların çizimine önem verilir.
Şiirde, okuyanın bireysel yorumuna önem sunmak amaçlı mana 2. tasarıya atılmıştır. Bunun amaçlı de mecazlara ve simgelere fazlaca yer verilmiştir.
Sembolizmde fikir değil, his mühimdir.
Sembolizmde; rüya, hülya, melankoli, ölü kentler, esrarengiz birşeyler üstünde durulur.
Sembolizmde; klasik nazım biçimleri mahaline, müstezat ve özgür nazım, aynı zamanda zor bir lisan de kullanılmıştır.
Dış hayat meydana geldiği benzeri değil; hissedildiği, algılandığı, duyulduğu benzeri yansıtılır.
Sanat zanaat içindir, ilkesine ilişkili kalınmıştır.
Şiirde, mühim meydana gelen musikidir; musiki değeri olmayan sözcükler kullanılmaz.
Şiirde mana aranmaz; zira şiir, anlaşılmak amaçlı değil, duyulmak içindir.
Lisan, herkesin anlayacağı düzeyde değil; çok ağırdır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın