Sohbet'e Giriş

Selçuk Alagöz

Selçuk Alagöz

elçuk Alagöz (d. 1944, İstanbul), Türk pop-rock şarkıcısı, bestekar, laf yazarı ve aranjör.

Alman Lisesi’nin sonrasında İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi kısmında okudu ve sonrasında turizm işletme mastırını bitirdi.1964 senesinde Hürriyet gazetesinin tertip ettiği “Altın Mikrofon” yarışmasıyla ismini ilan etti. Bizzat ismini taşıyan orkestrası ve orkestranın solisti meydana gelen kızkardeşi Rana Alagöz ile beraber müzik çalışmalarını devam ettirdi. Alagöz kardeşler 1967 senesinde yapılmış olan Altın Mikrofon’a aralarında Cahit Berkay ve Engin Yörükoğlu’nun da yer aldığı bir orkestra ile katılmışlardır.

1970 senesinde kardeşleri Rana ve Ali Alagöz ile beraber 3. Appollonia Beynelmilel Müzik Şenliği’nde Ülkemiz’yi temsil etmiştir.

23 tane 45’lik, 7 Albüm (iki tane yurt dışarısında yayınlamıştır) ve 6 toplama albüme yapıt vermiştir. Kardeşi Rana Alagöz ile beraber 4 tane altın plak sahibidir.

Belleklerde olan çalışmaları aralarında Kemerin Naftaları, Kaleden İndir Beni, Bahçelere Geldi Bahar, Edremit Van’a Bakar,Malabadi Köprüsü ve “Deliyim Seviyorum” sayılabilir.

1979 seneninden bu yana kardeşleri Rana Alagöz, Ali Alagöz ve sonradan gruba dahil meydana gelen Nilüfer Alagöz ile beraber turistik showlar düzenlemekte olup 80 dilde ezgi söyleyerek tarihe geçmiş bir Türk müzisyendir.

Müzik kariyeri yanında vakıf ve dernek çalışmalarında faaliyetler göstermiştir. Türk Kalp Vakfı icra heyetinde vazife almıştır. POPSAV başkanlığı yanında Müzik Yorumcuları Derneği (MÜYORBİR) kurucu başkanlığını yıllarca başarıyla yürütmüştür. Bununla Beraber sigara ile savaşanlar derneğini kurmuş ve etkin pasif sigaranın bütün zararlarını bütün topluma anlatarak bu konuyla alakalı bir lider olmuştur.

Müzik yaşamı süresince almış meydana geldiği sayısız ödüllere eklediği 2010 Altın Kelebek Özül hediyeyi ile,müzik kariyerini taçlandırdı.

04 Ağustos 2010 tarihinde ek olarak minik bir genç iken hüküm verdiği “İki defa yaşadım”(Dharma Yayıncılık) isimli kitabını, yıllardır kendisini ve kardeşlerini severek dinleyenlere kazandırmıştır.
escort kayseri

Kategori
: Genel
Yazar
: fatih
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın