Sohbet'e Giriş

Şehir hastanelerinde zamanı hızlandıracak adım

Şehir hastanelerinde zamanı hızlandıracak adım

Sağlık projelerini hızlandıracak, şehir hastanelerinin kısa zamanda tamamlanmasını temin edecek tasarı Parlamento’in gündeminde. Planın yasalaşmasıyla sıhhat tesisleri kamu-özel işbirliğiyle “yap-kirala-devret” modeliyle özel sektör aracılığıyla ifade edilecek ya da yenilebilecek.

“Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli İle Kuruluş Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Ile Alakalı Kanun Tasarısı” Parlamento Tasarı Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

Tasarı, Sıhhat Bakanlığı ve ilişkili kuruluşlarınca yapılmasına gereksinim duyulan tesislerin özel sektör eliyle yaptırılması, şuanki tesislerin yenilenmesine ilişkili olarak usul ve asalları düzenliyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, planla alakalı olarak, “Özel sektöre sağlık kurumu yaptırıyoruz, donanımını koyduruyoruz” dedi.

“Kamu Özel Sektörü Modeli”

Tasarıyla getirilecek “Kamu Özel Sektörü Modeli”nde mevduat ve hizmetlerin maliyet, risk ve kazanımları kamu ve özel sektör aralarında paylaşılacak.

“Bu modelle rizikosu özel sektör yüklenecek”

Ne var ki, projede, zaman aşımı, maliyet aşımı, bakım restorasyon benzeri tahmini 30’u aşkın risk özel pazarın sorumluluğunda olacak.

Bakan Akdağ, bu konuyla alakalı şunları söyledi:

“Bütün rizikoları özel pazarın yüklenmesini sağlıyoruz. Tamiratını, tadilatını, kimi hizmetleri özel sektöre yaptırıyoruz, karşılığında ihale neticenine yönelik tarafından meydana gelen senelik kira ve hizmet ödemeleri yapıyoruz. Firma noksan bir iş yapmışsa kirasından düşüyoruz. Bu modelde işin peşinden koşan yönetim mahaline özel sektör oldu. Eksiklik olursa kiradan düşülüyor, cezaları var. Özel sektör işi en kısa zamanda tamamlamak, kiralarını alabilmek amaçlı işini aksatmamak zorunda.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın