Sohbet'e Giriş

Sebzeleri Dondurarak Saklamanın Püf Noktaları

Sebzeleri Dondurarak Saklamanın Püf Noktaları

Sebzeleri saklamanın, bozulmadan korumanın kimi metotları vardır. Bunlardan sıklıkta kullandıklarımızın en başında “dondurma” ve “kurutma” yolu gelir. Bu işlemleri gerçek biçimde yapmadığınız halde, sebzelerin besin kıymetini muhafaza etmek mahaline ek olarak kocaman kayıplar yaşanmasına neden verebilir.

Günümüzde senenin anında her mevsimi her çeşitli meyve ve sebzeyi tüketmemize destekçi ve gösterişli yollardan biri meydana gelen gıdaları dondurma işlemi tespit edecek aşamalardan geçerek yapılır. Marketlerde dondurulmuş gıdaların envai versiyonu piyasaya sunulsa da para siyasetleri nedeni çoğu birey amaçlı dik bedeller manasına gelir dondurulmuş gıda… Halbuki mevsiminde bol ve pahalı olmayan piyasaya getirilen sebze ve meyveleri tespit edecek kimi işlemler yaptıktan ek olarak sonra sizler de dondurarak saklayabilir ve senenin anında her mevsimi istediğiniz sebzeyi önce günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz. Peki nedir bu işlemler…

Blanching İşlemi Ne Sebeple ve Ne Türlü Yapılır?

Blanching işlemi haşlama yolu ile sebzelerdeki nitelik bozucu enzim meydana gelen “polifenol oksidaz” ın tesirsiz duruma getirilmesini, böylelikle de sebzenin renginin savunmasını olanağı sağlar. Blanching işlemini yaparken öncesinde sebzeler ayıklayıp yıkamalı sonrasında öncesinde kaynar suya ek olarak sonra ilgisiz suya daldırılmalı ve süzülmeye bırakılmalıdır. Sebze kurutucusu yardımıyla suyu kurutulmalıdır. Kaynar suyun içerisine bir miktar sirke de konulabilir. Böylelikle sebzelerin nitelik, tat ve besin değerlerinin savunması sağlanır. Soğutulmuş ve suyu süzülmüş sebzeler anında dondurulacakları kaplara ya da vakumlu torbalara konulmalıdır. Paketleme yapılırken sebzelerin kap ve torbaların ağız bölümünde 2 cm. boşluk kalacak biçimde yerleştirilmesi mühimdir. Bu işlemlerin bitirmesinin sonrasında paketleri dondurucuya yerleştirerek dondurma işlemine geçilebilir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın