Sohbet'e Giriş

Savulun çakma Gulliver geliyor

Savulun çakma Gulliver geliyor

Jack Black’i New York’lu “fırlama” bir çağdaş dönem Gulliver’i olarak lanse eden “Gulliver’in Gezileri” (Gulliver’s Travels) başlangıçtaki parlak fikirlerini olması gerektiği civarı geliştiremiyor.
İrlandalı Jonathan Swift (1667 -1745), içinde bulunduğu dönemin en mühim yazarlarından biriydi. Yaşamının son çağında yayımladığı “Gulliver’in Gezileri”nde Kocaman Britanya’nın dinsel, politik, toplumsal meselelerini, Gulliver’in gezdiği garip ülkeler üzerinden açıkladı. Esasında maksadı vatandaşları eğlendirmek değil, huzursuz etmekti. Şayet bir sürü rengarenk bir macera romanı çıkarmıştı meydana… Basitleştirilmiş versiyonlarıyla “Gulliver’in Gezileri”nin şöhreti, Svvift’i de aşarak genç edebiyatı klasikleri arasına girdi.

antalya escort
Rob Letterman’ın yönettiği, “Jack Black’e adapte edilmiş” “Gulliver’in Gezileri” ise çoğalış “suyunun suyu” diyebileceğimiz bir adaptasyon. Svvift’ten ışık seneleri civarı uzaktayız. Bir basın kuruluşunun muhaberat kısmında personel NewYork’lu Gulliver, yepyeni nesillerin negatif özelliklerinin çoğuna sahip. Sözgelimi gitar çalmıyor, oyununu oynuyor. Içerik yazmıyor, Google’dan kes yapıştır inşa ediyor. Sanal dünyalardan bir çeşitli çıkamıyor. Gazetenin seyahat editörüne (Şayetnda Peet) âşık şayet çıkış öneri edemiyor. Kendine güvensiz ve hedefsiz. Büyüyüp, erkek olmaya birçok niyeti yok.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın