Sohbet'e Giriş

SARTRE yol treni ilk defa trafiğe açık alanda

SARTRE yol treni ilk defa trafiğe açık alanda

SARTRE (Safe Road Trains for the Environment – Etraf İçin Emniyetli Yol Trenleri) projesindeki otomobil kafile testleri gelişim kaydetmekte. SARTRE projesi Ricardo UK Limited Şirketi, Applus+ Idiada, Tecnalia Research & Innovation, Institut für Kraftfahrzeuge Aachen (IKA), SP Technical Research Institute, Volvo Technology ve Volvo Car Corporation’ın katılımıyla gerçekleşiyor. Geçen günlerde Barselona yakınındaki bir otoyolda proje alanında mühim bir adım atıldı. İlk defa bir yol treninin, otobanı kullanan öbür sürücülerle beraber test sürüşü gerçekleşti.
Volvo Car Corporation’da SARTRE proje yöneticisi meydana gelen Linda Wahlström: “Bir gün içerisinde 200 km yol kat ettik ve bu testi başarıyla bitirdik. Hakikaten çok mutluyuz,”dedi.

Yol treni, prof bir sürücü aracılığıyla kullanılan bir önder otomobil ve bu aracı izleyen bir dizi araçtan meydana geliyor. Araçlarda Volvo Car Corporation’ın ve Volvo Technology’nin projeden öncesinde sahip meydana geldiği güvenlik sistemlerinin üst kısmına yepyeni sistemler ilave etti. Araçlar; kameralar, radar ve lazer sensörleri benzeri ek özelliklere sahip. Konvoydaki otomobiller, önder Otomobilin yanında kendilerine en yakın pozisyondaki araçları da muayene etmekte. Kablosuz kontakt özelliği eklenmiş kafile araçları, Ricardo özerk muayene sistemini faydalanarak önder Otomobilin hareketlerini ‘taklit’ etmekte ve aynı önder otomobil benzeri hızlanıyor, fren ve manevra inşa ediyor.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın