Sohbet'e Giriş

Şarap niye yıllandıkça güzelleşir ile ilgili yararlı bilgiler


Şarap niye yıllandıkça güzelleşir ile ilgili yararlı bilgiler

Dünyanın farklı yerlerinde yetiştirilen üzümlerin renkleri de çok çeşitlidir. Şarap yapımında kullanılan üzümlerin renkleri 2 ana gurupta toplanır. San ile yeşil aralarında rengi olanlara ´beyaz üzüm´, kırmızıyla mavimsi kara nitelik aralarında olanlara ´siyah üzüm´ denilir.
Kırınızı şaraplar kara üzümden yapılırken, beyaz şarapların da yalnızca beyaz üzümlerden yapıldığı bilgisi gerçek değildir. Burada mühim meydana gelen üzümün kabuğudur. Kırmızı üzümü meydana geldiği benzeri kullandığınızda kırmızı şarap elde edersiniz. Kırmızı ya da beyaz farklılık etmez tüm üzümlerin kabuklarını soyduğunuzda ise neticede beyaz üzüm elde edersiniz.
Yıllanma terimini tüm şaraplar için kullanmak yanlıştır.
Eğer şarap ileride yıllandırılacağı düşünülerek imal edilmişse bu gerçekleşebilir. Diğerlerinde şarabı bilhassa sofra şarabını yıllarca saklamak ona ölçüt kazandırmaz. Yıllandırılabilen şaraplar çok elit bir çeşit kırmızı şaraplardır. Yeryüzünde üretilen bu çeşit şarapların fakat yüzde 5´i yıllanmaya uygundur.
Şaraplar çoğunlukla meşe ağacından inşa edilmiş varillerde dinlendirilirler. Ardından şişeye alınanlar şişelerinde de 20 sene civarı bekletilirler. Yıllanma hızı şişenin arasında varillere yönelik daha düşükçeşit. Şaraplar varillerden alındıklarında tatları belli bir süre tatlı olabilmektedir. 6 ay beklenilirse mayhoş olmaya başlayabilirler. Tekrar narin, güzel ve tatlı duruma dönüşmeleri için en az 5 sene daha beklemek gerekir.

Kırmızı şaraplarda yıllandıkça meydana gelen bu gelişmenin nedeni üzümün kabuğu ile beraber imal edilmeleridir. Üzümün kabuğunda ´tanin´ ismi verilen bir kimyevi bileşim vardır. Başlangıçta şarabı etkilemeyen tanin molekülleri her geçen gün birleşerek daha kocaman moleküller oluştururlar ve yıllanmış şarabın oluşmasını sağlarlar.
Küçüklerin birleşerek büyükleri oluşturmalarına kimya dilinde ´polimerizasyon´ deniliyor. Şayet tekrar bu tip bir şarap siparişi verirseniz ve önce tattığınızda ´ah, çok iyi polimerize olmuş´ derseniz, etrafa bir şarap uzmanıymışsınız izlenimini verebilirsiniz.
Şarabın arasında meydana gelen kimyevi tepkiler bu kadarla da bitmiyor. Etil içki ile tartarik asidin dengeye gelmesi 13 sene ediniyor. Başka Bir Deyişle iyi bir yıllanmış şarap en az 20 senede meydana çıkıyor.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın