Sohbet'e Giriş

Sansüre karşılık iki koldan değişiklilik

Sansüre karşılık iki koldan değişiklilik

Haberin sansüre ve yasakçı zihniyete karşı yürüttüğü mücadele ilgili kurumları da harekete geçirdi.Özel televizyon kanallarının özgürce yayın yapabilmesini sağlamak amacıyla bir yasa tasarısı taslağı hazırlandı.Sabah özel televizyon kanallarının yayınlarına ilikşin hzırlanan yeni taslğın detaylarına ulaştı.son şekli ilerleyen günlerde verilecek tasarı ile yapılması planlanan değişiklikler şöyle.

Tarafsız yayın sadece trt yi bağlayarak 6112 sayılı kanunun özel tv kanallarının yayın ilkelerini düzenleyen 8 inci maddesinde yer alan siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz hükmü ortadan kaldırılacak bu hüküm sadece trt için bağlayıcı olacak böylelikle özel kanallar yayında özgür bırakılmış olacak .
Trt kıstasları dayatılmayacak;Televizyonların seçim dönemi yaptığı yayınlara ceza vermeye dayanak oluşturan 298 sayılı seçimlerin temel hükümlerine ilişkin kanun ise hali hazırda kanalları Trt kanununa tabi tutuyor.
Tasarı ile ise özel televizyon kanallarının seçim dönemlerinde de 6112 sayılı kanunda yer alan yayın ilkelerinie göre hareket etmesi trt nin yayın esaslarına uymak zorunda tutulmaması öngörülüyor denildi .

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın