Sohbet'e Giriş

Sanayide Asetik Asit

Sanayide Asetik Asit

Daha öncesinde de söylediğimiz benzeri asetik asit aslen organik bir asit meydana gelmesine nazaran endüstride suni olarak da üretilebilmektedir. Sahip meydana geldiği çok kapsamlı kullanım alanıyla endüstrilerin en fazla gereksinim duyduğu asit çeşitlerinden bir tanesidir. Farklı türlerde ve yapılarda kimyevi maddeler oluşturulacağında asetik asit bu bileşimlerde hammadde misyonu yapar. En çok malum vanel asetat ve vanel asetatın geliştirilmesi ile ele geçirilen polivinil asetat başka bir deyişle tahta tutkalıdır. Bu maddelerin hammaddeleri asetik asitlerdir ve süren bileşmeler ile asetik anhidrit ve asetik ester üretimi gerçekleştirilebilir.

Asetik asit sahip meydana geldiği çözücü özelliği ile plastik imalatında ve plastik şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Gündelik hayatta hepimizin çok yakından tanıdığı pet şişelerin üretilmesinde tereftalik asit kullanılmaktadır ve bu tereftalik asitin üretilebilmesi amaçlı asetik asite gereksinim vardır. Tereftalik asit elde edebilmek amaçlı yapılmış olan bileşimlerde asetik asit bir çözücü olarak kullanılır. Asetik asidin evrensel kullanım alanıyla bir mukayese yapıldığında tereftalik asit oluşturmak amaçlı çözücü olarak kullanılan asetik asidin toplamında kullanım oranının % 5-10 derecelik bir bölümünü oluşturduğunu görürüz.
Gıda sanayisinde yeniden benzer biçimde asetik asidin mühim bir kullanım sahası meydana geldiğini görürüz. Asetik asit tampon özelliği ile gıda sanayisinde bir katkı maddesi olarak kullanım sahası bulmaktadır. Burada asetik asit E260 ismi ile anılmaktadır.

Kategori
: Sohbet
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın