Sohbet'e Giriş

Sanatçı olamayınca ne yapsın? Gitmiş karşıt görüşlü olmuş!

Sanatçı olamayınca ne yapsın? Gitmiş karşıt görüşlü olmuş!

“Sanatçı dediğin karşıt görüşlü olmalı”demek nihai zamanlarda birçok bir moda!
Adam sanatında doruğa çıkmış, ardarda şâheserler verici, ayakta alkışlanan, gerçekten parlak ve daimi bir dehâ olsa “Belli bir yere gelip kendini kabul ettirmiş! Siyasî düşüncesinden bana ne? Biz yaptığı işe bakalım”deyip gam yemeyeceğim ama hiç öyle değil!
Mesleğini bir yana bırakın, adını hiç işitmediğiniz; yazar mı, ressam mı, sinemacı mı, tiyatrocu mu, neci ve neyin nesi meydana geldiğini bilmediğiniz zâtın biri gazetelere kasıla kasıla pozlar verip “Sanatçının misyonu muhalefettir. İktidara karşın çıkacaksın kardeşim! Karşıt Görüşlü olmayana ben şarkıcı demem”gibisinden sözler etmekte, derken eşinden-dostundan

bir-ikisi bu vecizeleri alıp toplumsal basında oraya buraya sevk ediyor ve derken “büyük sanatçı” çoğalış gündemde!
Tam 2 kez heyecan ettim, “Muhalif olacaksın kardeşim” emreden bu şekilde mühim adları “Cehaletime verin ama kim bu beyefendi?” deyip gazetedeki arkadaşlara sordum; tiyatroculuktan yazarlığa ve reklâmcılığa civarı uzanan değişik mesleklere dağılan dörde civarı değişik yanıt aldım. Tiyatrocuya benzettikleri “sanatçı” bir ideolojik mecmuanın yazarı, “galiba yazar” dedikleri de yeniden ideolojik bir tiyatro grubunun yönetmeni çıktı!

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın