Sohbet'e Giriş

SAKİN PROJE’NİN EFENDİLERİ

SAKİN PROJE’NİN EFENDİLERİ

Bizim coğrafyada kişilerin egolarını çalıştırdığını, bazılarının ise bizzat dünyalarına çekilerek arı benzeri ürettiklerini biliyoruz. Malumu duyuru benzeri olacak şayet söylemeliyiz. İkinci faslın şimdiden haysiyet kürsüsündeki yerini almış isimlerden biri Artun Ünsal’dır. Profesyonel. Ünsal anlamsız bir lüks meydana gelen erken emekliliği ile politika bilimini bir kenara bıraktı. O gün bu sabah, bilendi mi bilendi. Bu ne türlü bir tempodur? “Ne” diyelim? “Maşallah!” Yepyeni kitabı elimde: “Boğaz’ın 5 Efendisi”. Artun Ünsal, “Lüfer, Palamut, Levrek, Tekir ve İstavrit’i” yazmış. YKY aracılığıyla 2011 Nisan’ında, karton kapaklı ve minik ebatlı olarak yayınlanmış. 258 sayfa. Ünsal, kitaba ikimizin de gözdesi Tanpınar’a merhaba sarkıtarak başlamış:

“Doğduğu, içerisinde bulunduğu şehri sıkı berbat bilmek benzeri elbette bir iş, İstanbul’da bir nevi zevk inceliği, bir nevi sanatkârca yaşayış tarzı, üstelik bizzat neviinde dayanıklı bir kültür olabilir. Her İstanbullu az bir sürü şairdir, zira istem ve zekâsıyla yepyeni şekiller yaratmasa bile, büyüye bir sürü benzer bir muhayyile oyunu içerisinde yaşar. Ve bu, tarihten günlük yaşama, aşktan sofraya civarı genişler.”
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 5 Şehir’inden devam: ‘Teşrinler geldi, lüfer mevsimi başlayacak.’ yahut ‘Nisandayız. Boğaz sırtlarında erguvanlar açmıştır.’ diye tahmin etmek, yaşadığımız hatıra efsaneleştirmeye yetişir. Eskiyen İstanbullular bu masalın içerisinde ve yalnızca onla beraber yaşardı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın