Sohbet'e Giriş

Şairin peşindeki dedektif

Şairin peşindeki dedektif

Nobel ödüllü Şilili şair Pablo Neruda 1948’de senatoda yaptığı konuşmanın sonrasında iktidarın hedefi haline ciro ve kaçak bir dünya yaşamaya başlar. “Neruda” şair ve peşindeki dedektifin hikâyesini ifade eden yarısı hakikat yarısı hayal bir tecrübe.
Pablo Neruda deyince çoğu bireyin aklına “Postacı”(1994) ciro halen. Şiirin insanı değiştiren gücünü ifade eden duygusal bir filmdir. Şilili yöneten Pablo Larrain’in Guillermo Calderon’un senaryosundan çektiği “Neruda” da şiirin gücü üst kısmına… Ama “Postacı” benzeri bir “kendini iyi hisset” öyküsü değil. Senaryosu ve anlatımıyla tecrübe yanı zor basan bir film.
samsun escort

Larrain, “No” ile “Jackie”de yaşanmış olaylardan yola çıkıyor ve her ikisinde de inandırma edici bir gerçekçilik kuruyordu. “Neruda”da ise yarısı hakikat yarısı hayal bir atmosfer yaratıyor. Filmin anlatıcısı ve ana karakterlerinden biri, afaki zabıta dedektifi Oscar Peluchonneau (Gael Garcia Bernal). Kaçak bir dünya hayatını sürdüren Neruda (Luis Gnecco), Ilgisiz Savaş’ın ateşlendiği 40’lı senelerin nihayetinde ülkeden kaçmanın yöntemlerini ararken Oscar da peşine düşüyor. Ama bildik bir kaçma -kovalamaca hikâyesi değil bu.. Larrain bilhassa finale gerçek takip unsurunu kullanmaktan hiç kaçınmasa da asıl olarak Neruda’nın içinde bulunduğu sorunlara ve Oscar’ın geçirdiği değişime odaklanıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın