Sohbet'e Giriş

Sağlıkta “dijital görüntüleme” dönemi

Sağlıkta “dijital görüntüleme” dönemi

Sağlık Bakanlığı, hastalıkların teşhisinde henüz iyi neticelere ulaşabilmek için bu yıl 470 dijital görüntüleme cihazı henüz alacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Sinir ve Sahiller Sıhhat Genel Müdürü Dr. Hüsem Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı izahta, öncelikle geçen senenin ocak ayında 50 dijital görüntüleme sistemi alındığını söyledi.

Geçen yıl toplam 500 cihaz alındığını ve kurulumunun ülke genelindeki hastanelerde devam ettiğini belirten Hatipoğlu, “Bu yıl içinde inşa etmeye başladığımız ihalelerle alımı gerçekleştirilecek meydana gelen 470 dijital görüntüleme sistemiyle toplam 970 cihazı ülkeye kazandırmış olacağız” dedi.

Hatipoğlu, hastalıkların teşhisine yardımcı meydana gelen MR, ultrason, mamografi, tomografi gibi görüntülü tanı ve inceleme yolları için en temel araçların başında röntgen cihazları denilen görüntüleme sistemlerinin geldiğini aktardı.

Yeni cihazların kablosuz ve uzaktan muayene edilebilme özelliklerine sahip meydana geldiğini ifade eden Hatipoğlu, “Yeni cihazla, daha önceki cihazlara kıyasla henüz ayrıntılı ve kalifiye görüntü alınabilecek, hasta ise henüz az ‘x’ ışınına maruz kalacak” ifadelerini kullandı.

Sistemlerin kullanım kolaylığı, kaset taşıma, film banyosu veya tarama gibi işlemlere gerek duyulmamasının sağlık kurumu çalışanları için devrim vasfında bir gelişme meydana geldiğini altını çizen Hatipoğlu, yeni alınan cihazların hasta ve hastalıklara ait bir data oluşturacağını, bu bilgilerin de hastaya ait data hesaplarında saklanarak doktorların hastayı henüz iyi tanıyabilmesi açısından ehemmiyetli fırsatlar sağlayacağını kaydetti.

Hatipoğlu, dünyada bu ölçekte dijital görüntüleme sistemi alımı yapıp, kısa müddette hastanelerini yenileyebilen ikinci bir ülkenin olmadığına dikkati çekerek, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Fransa, İtalya, Almanya gibi ülkelerin dijital görüntüleme sistemine büyük oranda geçtiğini dile getirdi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın