Sohbet'e Giriş

SADAKAT SEVINÇLI EDER

SADAKAT SEVINÇLI EDER

Bakın bu sabah yeryüzünde aldatmaların değil aksine sadakatin erkeği ek olarak sevinçli edeceğini savunan bir fikir de var. Bu görüşü müdafaa edenler aldatmanın insana yalnızca ani haz verdiğini, bu haz biter bitmez suçluluk duygusuyla başlayan pekçok yükü meydana geldiğini söylüyorlar.
Bununla Beraber, mühim olanın bireyin uyumak amaçlı yatağına uzandığında yaşamının toplamından huzur hissetmesi ve eşine karşın haksızlıklar yapmadığını, ona karşın vefalı, şefkatli davrandığını hissetmesi meydana geldiğini anlam ediyorlar. Yeniden bu düşünceyi savunanlara yönelik, aldatan birey kendisini hem bir karısına hem bir beraber meydana geldiği öbür kadına aynı zamanda haksızlık etmiş, ikisine de vefasız davranmış benzeri hissedebiliyor ve bu vaziyet tüm o hayatların tamamıyla rahatsız meydana gelmesine ve toplamında mutsuzluğa sokak açabiliyor.

İnanç sistemleri, insana adaletli davranmayı, haksızlıklar yapmamayı, şefkatli olmayı, vefalı davranmayı öğretir ve tüm şunlar bize ilişkilerimizdeki huzuru bulmak amaçlı kesinlikle destekçi olabilir. “Acaba çağdaş birey, yaşamında neyin noksan meydana geldiğini biliyor mu?”diye soruyor Jürgen Habermas “An Awareness of What is Missing” isimli kitabında.
“Acaba ilişkilerimizde neyin noksan meydana geldiğini biliyor muyuz?”diye de ben ekleyeyim Habermas’ın sualine. Bu konu bir bir makalede bitirilebilecek benzeri değil, bir sonraki sektör günlerinde konuyu sürdüreceğim. Aristo, “Üzerinde düşünülmüş hayat, yaşanması ölçüt hayattır”diyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın