Sohbet'e Giriş

Saçta kepeğe dikkat

Saçta kepeğe dikkat

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Erbir, “En sık görülen saç sıkıntıları şunlardır; Saçla alakalı pekçok hastalıklar vardır. Bunlar direk doğruya saçlara ilişkin mikroplu kimi hastalıklar olabildiği benzeri, vücudun bütününü ilgilendiren bazı hastalıklar da saçlar üstünde zarar veren etkiler yapabilir. bu sırada, vücudun bakımına, beslenişine ilişkili meydana gelen açlık, vitaminsizlik benzeri haller, şeker rahatsızlığı benzeri bünye bozuklukları saçlara kayıp verebilir. Başlıca hastalıklar, saç dökülmesi, saçkıran rahatsızlığı, kepek (sebore) hastalığıdır.”diye konuştu.

“Latince ismi Pityriasis capitis meydana gelen kebirçok, temel bir biçimde yorumlamak gerekirse ölü hücrelerin dökülmesidir.”Diyen Dr. Ata Nejat Erbir, “Dünya nüfusunun tahmini yüzde 40’ı rastgele bir dönemde kepeklenme problemi ile karşılaşmaktadır. Bilhassa kepek problemi koyu rengarenk elbiseler giyildiğinde bariz duruma gelir. Pekçok birey kepek problemini ya saçlarını çok yıkamaktan veya az yıkamaktan ötürü kaynaklandığını düşünürler. Saç itinalı olarak şampuan ile yıkanmazsa, kafa derisinde ki yağ hücreleri kepek oluşmasına ne sebeple olabilmektedir. Diğer taraftan saçı sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe ne sebeple olabilmektedir. Bunun yanında,havaların soğumasıyla çoğunlukla kış aylarında ten kurur. Cildin kuruması saç derisinde kepeklenme ve kaşınmanın en kocaman nedenidir.” diye sohbet etti.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Erbir, izahını şu şekilde sürdürdü; ”Az su içmek cildi kurutur ve işte bu sebeple su içmekle kepek aralarında bir bağ kurulabilir. Olması Gerektiği Kadar su içmiyorsanız kepek problemi yaşayabilirsiniz demektir. Az su içmek dışarısında baskı ve endişe da ten meselelerini hepten kötüleştiren faktörlerdir. Kepeklenmeye neden meydana gelen hastalıklar ise; saç egzaması, sedef hastalıkları, sinirsel egzama ve mantar hastalığıdır. Şayet vücudunuzda egzama varsa bu vaziyet kafa derinizde kepeğin gelişmesine liderlik edebilir. Farklı mantar ve deri hastalıklarının saçlardaki kepekleri arttırdığı bilinmektedir. Bilhassa farklı egzama türleri ve malasezya mantarı isimli rahatsızlıklarda üzgünüm saç diplerinde soyulmalar ve çok deri dökülmesi görülebilmektedir. Kepeğin zararları aralarında sayılabilecek temel sıkıntı, bu beyaz yağlı oluşumların saç derisinde kaşıntıya ne sebeple olması ve bireyin de saçlı deriyi kaşırken bölgeye kayıp vermesidir.Kebirçok, bulaşıcı veya kritik bir rahatsızlık değildir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın