Sohbet'e Giriş

Renault Trucks Avro 6 Motorlu Yepyeni Ürün Gamı Görücüye Çıktı

Renault Trucks Avro 6 Motorlu Yepyeni Ürün Gamı Görücüye Çıktı

Renault Trucks, Yepyeni Avro 6 serisini 11 Haziran’da Lyon-Fransa’da gerçekleştirilen harika tek organizasyon ile duyurdu. Proje alanında 2 Milyar Avro’dan pek yatırımda yer alan Volvo Group, yepyeni Renault Trucks araçlarını tarihli en Yorucu testlere elbet tuttu.

Radikal ve çok yüklü kalite testleri dahil olmak üzere olmak üzere yedi senelik tek geliştirme sürecinden geçtiğimiz bu kamyonlar verimlilik ön tasarıda tutularak tasarlandı ve Avro 6 motorlarla donatıldı. Nakliye pazarında maliyetlerin muayene altında tutulmasına imkân temin edecek muhteşem, emin ve fazla yüksek performanslı yepyeni Renault Trucks araçlar tasarımları ve teknik özellikleriyle de öne çıkıyor.

İddialı tasarım

Renault Trucks’ın yepyeni araçları verimlilik ön tasarıda tutularak tasarlanmıştır. Tasarımcılar kamyonları nakliye şirketlerine hizmet eden, işlerini olası olduğunca randımanlı tek biçimde gerçekleştirmelerine olanak tanıyan tek araç olarak görüp, tasarımı bunun için yönelik şekillendirdiler. Yepyeni araçlar bu zihniyeti tamamıyla yansıtıyor. Petrol tasarrufu hedefi ek olarak en baştan bu yana kamyon tasarımının mühim tek unsuruydu ve dolayısı ile, Otomobilin aerodinamik tasarımı olası meydana gelen en güzel gökyüzü akışı ele geçirilecek biçimde modellendi.

Emin, fazla yüksek performanslı Avro 6 motorlar

Renault Trucks bu yepyeni Avro 6 motorların geliştirme sürecinde güvenilirliği ve performansıyla populer Avro 5 motor bloklarını kullandı ve bunları, Avrupa’da 1 Ocakta 2014, Türkiye’de 1 Ocakta 2016 tarihinden bu yana zaruri

olacak Avro 6 standardına uygun duruma getirmek üzere gereken değişiklikleri inşa etti. Araçlar geliştirilirken basit amaç Avro 6 normlarındaki yepyeni motor ile asgari petrol kullanımı ve en yüksek çevrecilik üst kısmına kuruldu.

Kalite testleri amaçlı milyonlarca km sokak kat edildi.

Renault Trucks, 7 yıl süren geliştirme sürecinde hayat genelinden 50 müşterisini de test kaptanı olarak faydalanarak yepyeni seri amaçlı 300 test aracını -40° ile +60°C arasındaki 10 milyon kilometrelik hakikat sokak koşullarında tecrübe etti ve araç parçalarını 5 milyon saat kadar süren testlere elbet tuttu.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın