Sohbet'e Giriş

Pürizm Nedir

Pürizm Nedir

Pürizm, mimar Le Corbusier ve ressam Amedee Ozenfant aracılığıyla ortaya konulmuş ve Kübizm ardından ona reaksiyon olarak doğmuş, fakat hem de da Kübizm’in çeşitli bir formu olarak malum zanaat akımıdır. Bir Takım makalelerde pürizm ” Rafine ve birbiriyle bağlı öğelerin birleşmesi “olarak da tarif edilir. Le Corbusier ve Ozenfant bir an önce 1918’de After Cubism(Kübizm Sonrası ) isimli minik kitaplarında Pürizm’in prensiplerini tarif etmişlerdir. Kübizm’in 1914’den sonra yaygınlaşan, resmedilmeye ölçüt ve şık görünümlerini elimine etmeye çabalamışlardır. Bunun mahaline matematiksel rejim, saflık ve mantığın vurgulandığı bir zanaat akımı meydana gelen pürizmi

geliştirmişlerdir. Bu rejim, saflık ve mantığı gerçekleştirebilmek amaçlı de çağdaş, şahsi olmayan, global şekillerde meydana gelen ve makine işi olarak deyim edilen basit nesneleri resmetmeyi amaçlamışlardır. Le Corbusier ve Ozenfant makine estetiği ve tamamıyla çizili formların güzelliği dair Fernand Leger ile aynı coşkusu paylaşmıştır. Fakat onlar bir hamle daha ileri gittikçe, bu nesneleri hepten sadeleştirilmiş geometrilere çevirip telaşsız ve uslu bir uyum ortaya çıkarmayı hedeflemişlerdir.
Pürizmin ciddi öğelerinden birisi bilişim ve makineyi kucaklaması, mekanik ve endüstriyel bir etkiyle vakitsiz ve klasik bir yapıt ortaya çıkarılmasını sağlamasıdır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın