Sohbet'e Giriş

Portre Nedir

Portre Nedir

Bir bireyin surat ifadesinin resmedildiği eserlere portre denilmektedir. Bununla beraber bazen göğüs ve dize civarı meydana gelen gövde kısmını içerir portrelere de rastlanabilmektedir. Şarkıcı, portreyi yaparken portresi yapılmış olan bireyin görünümüyle beraber karakteristik özelliklerini, mimiklerini ve ruh halini de eserine yansıtmayı amaçlamaktadır. Meydana çıkacak bu eser fotoğraf, heykel ya da fotoğraf benzeri zanaat dallarından rastgele birisi olabilir.
İhtişamlı evlerinde, müzelerde, zanaat galerilerinde ve üstelik bizzat evlerimizde rastlayabileceğimiz portrelerde emel resmedilen kişiye benzerlik yakalarken, o kişisel bir izlenim de oluşturabilmektir. Bununla Beraber güzel bir portrede sanatçıyla portresi yapılmış olan kişi aralarında dayanıklı bir işbirliği olmalıdır. Zira portresi yapılmış olan kişi çoğunlukla o sanatçıyı kasten seçmiştir ve kendisini en gerçek biçimde yansıtabilmesini istemektedir.

Başarılı bir portre yalnızca görüntü bir sunum sağlamaz, bununla beraber o bireyin ruhu ve özü ile ilgili da haber verir. Bir Takım vakitlerde bir portrenin vereceği haber çokta açık değildir, akıllıca bir poza, ifadeye ya da artistin renkleri kullanış şekline gizlenmiştir. Bazen de portresi çizilen kişi bir çağı ya da bir grubu temsil edebilir.
Güçlü portreler izleyiciyi büyüler, yapıtın içerisine çeker ve dikkatlerinin eserde toplanmasını olanağı sağlar. Üstelik bu gibi portreler resmedilen kişi ile ilgili heyecan uyandırır ve böylelikle portre o bireyin hayatıyla ilgili bir birşeyler söyleyerek biyografi misyonu görebilir. Şarkıcı akıllıca ipuçlarıyla resmedilen bireyin hikâyesini anlatabilir. Portreler o bireyin toplumsal yaşamdaki statüsü, hobileri ya da işi, şahsiyet nitelikleri ya da inançlarıyla ilgili haber verebilir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın