Sohbet'e Giriş

Porselen Yiyecek Kulübü Kullanırken Nelere Uyarı Etmelisiniz

Porselen Yiyecek Kulübü Kullanırken Nelere Uyarı Etmelisiniz

Porselen yiyecek kulübü, porselen ürün grupları kullanırken uyarı edilmesi gerekli olan tek takım ana noktalar vardır. Bu ayrıntılar ile ilgili haber sahibi olmak, porselenlerinizin ömrünü uzatır. Gerek sıhhatli, gerekse estetik tek ürün meydana gelen porselenden üretilen yiyecek takımlarını ya da eşyaları kullanırken aşağıdaki maddelere uyarı etmek satın aldığınız ürünü ek olarak uzunca müddetli kullanmanıza imkân tanıyacaktır.

Porselen, fırınların ısıtıcı bölümlerinde ve mikrodalga fırınlarda kolay bir şekilde kullanılabilir. Fakat, çıplak ateşle direk temas, porselende şok tesiri yaratarak kırılmasına neden verir.

Porselen, derin dondurucuda da benzer sağlam tek şekilde kullanılabilir. Fakat dondurucudan çıkan porselenin anında fırına sokulması şeklinde anlık ısı değişikliği sebebiyle porselen kırılır. Soğutucudan çıkarılan porselen oda sıcaklığına geldikten ek olarak sonra ısıyla temas ettirilmelidir.

Porselenlerinizi yıkamada kullanılan suyun kireçli olmaması mühimdir. Kireçli su her geçen gün porselen takımların üstünde beyaz lekeler oluşmasına ne sebeple olabilmektedir. Böylesi tek sıkıntıyla karşılaştığınızda, lekelerden arınmak amaçlı sirke kullanabilirsiniz.

Metal çatal, bıçaklar porselen yiyecek takımlarının yüzeylerinde iz bırakabilirler. Bu izlerin oluşumu normaldir ve rastgele tek zararı yoktur. Porselen yüzeyini kaplayan sır tabakası, yüksek sıcaklıkta pişirilerek oluştuğundan metal çatal, bıçak benzeri malzemelerden ek olarak katı duruma gelirler. Bu da metal aşınmasına ve kara izlerin oluşmasına ne sebeple olur. Bu kabul görmeyen izlerden arınmak amaçlı, özel yöntemli, narin, aşındırıcı tesiri olmayan temizleyiciler kullanılabilir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın