Sohbet'e Giriş

PKK’nın aldığı uçaksavarlar ve ‘darbe mekaniği’

PKK’nın aldığı uçaksavarlar ve ‘darbe mekaniği’

İÇ Güvenlik Paketi’ni gerçek bulmayanlar ateşli tenkitler yöneltirken, savunanların gerekçesi, bu paket yöntemiyle 6-8 Ekim benzeri olayların önüne geçilmesinin olası duruma geliyor olacak olması. 16 senede molotof ile işlenen suçlarda kritik bir yükseliş var. Kitlesel hareketlerin yol açtığı gündemi payanda haline getirerek politika yapan HDP ve CUMHURIYET HALK PARTISI, İç Güvenlik Paketi’ne karşın çıkmakta.
Tasarı, çözüme giden yol durumundan da gerilim yaratıyor.
Barış müzakerelerinde yepyeni bir faza geçtik. Kandil “oyalanma paranoyası”nda ısrar ederken, hükümet “Barış sürecini bitiririz”tehditlerine karşın dişini sıkan yön olmayacağını belli etmekte. Kamu düzeni olmadan sulh konuşulamayacağı gerçeğine yönelik davranış etmekte. Öcalan’ın Kandil’e silahsızlanma kurultayı isteği içerir bir yazı gönderdiği

bilinen. Kandil’le görüşen kurul birçok de parlak haberlerle dönmedi. “İç Güvenlik Paketi’ni çıkarmanın görüşme sürecini de tehlikeye atacağı, paket zihniyetinin görüşmeye gelmeme zihniyeti olduğu tam olarak olarak anlam edilmiştir. Bu anlayışın demokratikleşme mahaline, daha pek otoriterleşme manasına geleceği anlam edilerek demokratikleşmeyi ortadan kaldıracak bu anlayışın ise, onay edilmesinin olası meydana gelmediği anlam edilmiştir” cümlelerinden anlaşılacağı benzeri, KCK Öcalan’ın metnini, silahsızlanma daveti bakımından değil, güvenlik paketi cihetinden mülahaza etmiş.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın