Sohbet'e Giriş

Petroldeki bu tablo Türkiye’ye yarar

Petroldeki bu tablo Türkiye’ye yarar

Petrol ücretlerinde son zamanlarda çabuk sayılacak bir düşüş meydana geldi. Brent yakıt maliyeti 56 dolardan 46 dolara civarı geriledi ve dün itibarıyla 48 dolara yükseldi. 50 doların altı birçok beklenen fiyatlar değildi. Zira, OPEC’in imalat kısıtlaması anlaşması yürürlükte ve yenileneceğine karşı beklentiler fit değil.
Ancak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de taş gazı üreticilerinin 50 dolar seviyesinde dahi imalat artışına gitmesi balansı bozuyor. Stokların büyümesi fiyatları düşürüyor.
Yükselmekte meydana gelen ücretlerin gerisindeki olgulardan biri hayat ekonomisinin canlanmakta olduğuydu. Bu beklenti, artık bir yara almadı. Gerçekte de hayat büyümesinin bu sene yüzde 3.5’e çıkacağı IMF aracılığıyla düşünülüyor. Bu vaziyette fiyat düşüşlerine ekonominin yavaşlaması benzeri bir sebep gösterilmesi zorlama olabilir.
Gerçi son zamanlarda satış yiyen ve maliyeti düşen yalnızca yakıt değil. Altın da, öbür emtialar da geriliyor.

Borsalarda ise geçtiğimiz hafta ortasından bu yana satışların ek olarak baskın meydana geldiğini gördük. Neticede mayıs ayı içinde “sat ve tatile git” eğilimi kendini göstermeye başlamış olabilmektedir. Bu vaziyet akla ek olarak yatkın geliyor.
Petrol ücretlerinin, yepyeni imalat tekliğinin arzı artırması neticesi yükselişinin hudutlu kalmasının ve OPEC anlaşmasına cevap gevşeme eğilimi göstermesinin uygun fiyat neticeleri tabiki olacak. Zira yakıt yeryüzünde içerisinde bulunduğumuz yavaş büyüme çağında enflasyonun ana belirleyicisi konumunda.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın