Sohbet'e Giriş

PEKİ YA ‘LIBERTE’

PEKİ YA ‘LIBERTE’

Aslında dalgıç kıyafetinden çok da çeşitli olmayan bir deniz kostümü çevresinde kocaman fırtınalar koparma mahareti yalnızca Fransızlara özgü. Tam 30 beldenin plajlarında burkini yasaklandı, Nice sahilinde silahlı polislerin kadını “soyduğu” oyun alanı/sahne utanç belgesi olarak tarihe geçti. Yetmedi, yila yeniden Elysee adaylığına yapılan Sarkozy, burkiniyle plaja gidenleri provokasyonla, kökten İslam’a hizmet etmekle suçladı.
Fransız vatandaşlarına sorarsanız, yüzde 64’ü burkiniye karşın. Çoğu sebep olarak “liberte”yi gösteriyor. Başka Bir Deyişle özgürlüğü. İyi de, insanın dilediği benzeri giyinmesi özgürlükler kapsamına girmiyor mu? Nitekim Fransa İslam Konseyi Başkanı Anouar Kbibech de “Meseleye dini şartlar tarafından değil, partner hayat sahasındaki özgürlükler penceresinden bakıyorum”diyor. Pekçok Müslüman’ın kendini toplumdan dışlanmış sezdiğini söylüyor. Cannes Belediyesi “İnanç aidiyeti gösterdiği ve teröre amaç olmuş toplumda reaksiyona sokak

açabileceği”gerekçesiyle burkiniyi yasaklıyor. İşte paradoks da burada yatıyor. Asal Nice sahilindeki oyun alanı/sahne Müslümanların reaksiyonuna sokak açıyor.
Radikalleşme üst kısmına gettolarda ve cezaevlerinde araştırmalar yapan İran orijinli Fransız sosyolog Farhad Khosrokhavar, kamusal meydanda peçe ve dini simge yasaklarının radikalleşmeyi körüklediğini, IŞİD amaçlı taban hazırladığını söylüyor. Kendini halen sömürge unsuru hisseden Arap orijinli gençler intikam hissiyle bileniyor.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın