Sohbet'e Giriş

Parayı Avrupa, Japonya basar şayet ne amaçla Abd kapar

Parayı Avrupa, Japonya basar şayet ne amaçla Abd kapar

ABD altı senedir sürdürdüğü para bazlı genişlemeyi durdurdu. Bilgilere ilişkili olarak bir sonraki aşama faiz artırmaya ve para bazlı daralmaya hazırlanıyor.
Avrupa kıtasında ise durgunluk ve resesyon riskine cevap edinilen tek tedbir Avrupa Orta Bankası’nın (ECB) para bazlı genişlemeye gitmesi oldu. ECB Başkanı Draghi 1 trilyon Avro diye konuştu. Bir Takım profesyoneller en az 1.5 trilyon Avro’luk genişleme gereğinden söz etmekte. Genişleme adımları da atıldı. Şayet bu adımların Avrupa’ya birçok hayrı yok kadar.
Aynı birşey Japonya amaçlı de mevzubahis. O da ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin para bazlı genişlemeyi durdurmasının anında ardından yepyeni bir para bazlı genişleme bilgisini verdi. Şu An Amaçlı faydası pay senetlerine. Japon Yepyeni ölçüt kaybetmekte. Dünyanın iki dev ekonomisinin para bazlı gevşemeye gitmesi kendilerinden ziyade ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye yarıyor. Zira ücret yükselen şekilde ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye yollanıyor ve Amerikan varlıklarına yatırılıyor.

Bundan dolayıdır ki, para bazlı genişlemenin durdurulması ve faiz artışının başlayacak meydana gelmesine nazaran ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI hazine üremi artmıyor. Zira yüklü istek görüyor. Global piyasaların kırılma tarihi meydana gelen 4 Eylül’de yüzde 2.4480 meydana gelen 10 senelik hazine tahvil üremi 14 Kasım itibarıyla 2.3200’e geriledi.
Amerikan pay senetleri de öyle. Sözgelimi piyasalar 4 Eylül’de gerilemeye başladı ve ekim ortasında az vadeli bir dip inşa etti. S&P 500 Endeksi 4 Eylül’den 15 Ekim’e civarı yüzde 9.5 ölçüt yitirdi şayet son bir ayda yüzde 12 prim inşa etti. Şimdi 4 Eylül’deki tarihi zirvesinin yüzde 1.5 üstünde ve 2.040 puana yükseldi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın