Sohbet'e Giriş

PARANIN FENDİ ‘LİSANS’I YENDİ

PARANIN FENDİ ‘LİSANS’I YENDİ

Eski İstanbul sakinlerinin “soylulaştırma” projeleri sebebiyle ne türlü mahallelerinde oturamaz duruma geldiklerini, okulların şehrin dışına yapılmaya başlandığını, ev projeleriyle ailelerin il periferine çekildiğini, imaj kirliliği yaratıyor diye Romanların Sulukule’den sevk edildiğini hamle adım yaşadık.
Muayenehaneciliğin son verilmesi de bu temizliğin parçası benzeri. Siz bakmayın Asmalımescit’te üç adet masanın kalktığına, onlar işin “nazar değmesin” boncuğu. Aslvar olan, şehrin çekici ve merkezi yerlerinin, yeme içme, eğlenme, sanat/gösteri emellerine hizmet etmeyen ya da “para basmayan” her türden etkinliğin ve mesleğin icrasından ağır ağır arındırılması. Bunun bilhassa İstanbul’da “İstanbul’un her metrekaresi altın değerine ulaşacak” spekülasyonlarıyla da alakalı meydana geldiğini düşünüyorum.
Bir taraftan, yıllarca öğrenim meydan, hastası aracılığıyla her zaman erişilebilir olmalığı sebebiyle alternatifsiz bir hizmeti profesyonelce sunanlar sağlık kurumu zincirlerinin eline bakar duruma kazançlıyor. (Her meslek grubu yönetilebilir, itaat ettirilebilir bir network içerisinde olsun arzusu mu?)

Bir taraftan da İstanbul benzeri illerin mutena yerlerindeki hayatı “eğlenmeye” ve “para harcamaya” hepten uyumlu duruma getiren keyfi bir tasarım var. “Sıkıcı meslek grupları” dışarı!
Yarın bir görevli çıkıp “Müteahhit olmasını sağladığımız son ütücüler Halkalı’da bir ‘Hekimil’ yaptılar. Kuyumcular benzeri sizi de oralarda toplaştıracağız mis gibi” diyebilir. Üzücü olabilir, ama şaşırtıcı olmaz.
Not: Aksiyon Dergisi’nin son sayısında, klinik hekimlerini seçim eden hasta olanların, bu yönetmelik sebebiyle resmen fakirlik eşiğine sürüklenecek hekimlerin görüşlerine koltuk verici iyi bir dosya var.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın