Sohbet'e Giriş

PADİŞAH ÖNEM VERDİ

PADİŞAH ÖNEM VERDİ

Böyle bir birlikteliğin gerçekleşmesi o dönemde pekçok etraf aracılığıyla olanaksız görülüyordu ama Tanzimat çağının hükümet adamları, Osmanlılık prensibi ile Müslüman, Hristiyan ve Yahudi tüm bireylerin eşitliği ilkesini onay etmişlerdi ve bu uygulama ile yepyeni uygulamaya başlanan “vatandaşlık”kavramı da denenmiş olacaktı. Hükümet idarecileri teşebbüsün oldukça başarılı olacağından ve verilecek eğitimle Mekteb-i Sultani’nin Avrupa’nın en kocaman ve mühim okulları düzeyinde olacağından emindiler. Vesile eşitliğinin sağlanması için, parasal gücü yeteri civarı olmayan ailelerin bebeklerinin giderlerini da hükümet üstlenmekteydi. Dönemin padişahı Sultan Abdülâziz, okulun kurulmasına kocaman önem veriyordu. Benzer biçimde

Veziriazam Ali Paşa, Dışişleri Bakanı Fuad Paşa ve Öğrenim Bakanı Saffet Paşa da kocaman bir gayretle mektebin açılış faaliyetlerini yürütüyorlardı. Fransa’dan öğretmenler getirtildi ve öğrenim sistemi olarak da Fransız modeli benimsendi. Masrafların hepsini ve öğretmenlerin maaşlarını Osmanlı Devleti karşılıyordu.
1868 Nisan’ında Mekteb-i Sultani’nin tesis kararı resmiyet kazanmış ve eğitime geçiş hazırlıkları benzer senenin Eylül ayına civarı aynı ritimde devam etmişti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın