Sohbet'e Giriş

Otomobilde ÖTV vurgunu

Otomobilde ÖTV vurgunu

Maliye ithal otomobilleri iyi takibe aldı. Düzmece vesikalarla sunulan, kağıt üstünde modeli ve yaşı değiştirilen lüks araba dolandırıcılığına ÖTV vurgunu da ilave etti. Maliye bir takım otomobil kiralama firmalarının Hazine’den teşvik vesikası alıp vergisiz araba ithalatı yaptığını saptama etti. Araçları kiralamak mahaline piyasaya çıkaran şirketlerle alakalı haber toplanıyor. Maliye firmaları iyi takibe aldı. Yapılmış Olan incelemelerde düzmece belge ve fatura üzerinden ÖTV matrahının düşük gösterildiği meydana çıktı. İncelemelerin ucu otomobil kiralama şirketlerine dayandı. Maliye, Gümrük ve Ticaret ile Endüstri Bakanlığı’na iştirak eden ihbarlarda otomobil kiralama ismi altında şirket kuran bir takım şirketlerin araçları mevduat malı benzeri Türkiye’ye sokup vergi muafiyetinden yararlandığı saptama edildi.

Vergi ödemiyorlar

Maliye yetkilileri, “İlgili bakanlıklardan otomobil kiralama şirketlerine ilişkili olarak haber isteyüksek. Uygunluk vesikası meydan şirketlerin listesi elimizde. Araba ithal ettiğimiz ülkelerdeki firmalardan da Türkiye’ye satılan otomobiller ile alakalı haber istek ettik”yorumunu inşa etti. Evrensel incelemelerin sonrasında firma bazında incelemeye geçeceklerini dile getiren görevliler, “Adı oto kiralama şirketi olarak geçiyor. Bakanlıktan gereken izinleri ediniyor, Hazine’den de mevduat teşvik vesikası. İthal otomobilleri mevduat malı benzeri göstererek vergisiz dışalım inşa ediyor. Bu teşvik vesikası ile her çeşitli vergi indiriminden yararlanıyorlar ardından da bu araçları kiralamak mahaline piyasaya çıkarıyorlar”değerlendirmesini inşa etti.

Fiyat taraması yapılıyor

İthal otomobillere karşı ihbarlardan yola çıkarak denetimleri sıklaştıran Maliye’nin incelemelerinde bir takım ithalatçıların düşük vergi ödemek amaçlı ürünü gümrükte hakikat değerinin altında gösterdiği bu yöntemle yüksek tutarlarda vergi kaçırdığı meydana çıktı. Gelir İdaresi, ithal girdilerle alakalı fiyatı taraması yaparken, yurtiçi ve yurtdışı firmalar nezdinde fiyatı araştırması inşa ediyor. Bu taramanın sonrasında zanlı yer meydan firmalar ile fiyatta tutarsızlık belirlenmiş girdilere ilişkili olarak denetim başlatılıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın