Sohbet'e Giriş

Otomobil güvenliği amaçlı tedbirler ile ilgili yararlı bilgiler

Otomobil güvenliği amaçlı tedbirler ile ilgili yararlı bilgiler

Aracınızı risklerden uzak tutmak amaçlı öncelikle otoparklara veya sıkı aydınlatılmış yerlere bırakmaya itina gösteriniz.
Aracınızı park ettiğinizde kımetli eşyalarınızı kesinlikle yanınıza alınız, ruhsatınızı ve aracınıza ilişkin öbür vesikalari de araçta bırakmamaya itina gösterin.
Az bir zaman amaçlı aracınızdan ayrılsanız dahi kontağı kapatın, anahtarı alın ve kapıları kilitleyiniz. Otomobillerin birçoğu düzkontak inşa edilerek, anahtara gereksinim duyulmadan bir dk içerisinde çalınabilmektedir.
Zorunlu hallerde araçta bırakmanız gerekli olan eşyalarınızı dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde yerleştirin
Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde az bir zaman içerisinde olsa hiçbir zaman bırakmayın. Bir ani ihmaliniz neticesinde otonuzun iletişim anahtarı yapılıp, tescil belgenizin sahtesi tanzim edilebilir.

Otopark görevlisi olduğuna güvenilir olmadığınız şahıslara aracınızı teslim etmeyin. Fakında olmadan pekçok birey, böyle aracını hırsızlara bizzat elleriyle teslim etmektedir.
Otonuzda baston kilit ve alarm sistemi kullanınız. Baston kilit kesinlikle çözüm olmasa da gösterişli bir güvencedir.
Aracınızı otoparka bıraktığınızfa kesinlikle fiş alınız ve plakanızı yazdırınız. Aracınızı teslim sahaya civarı fişinizi atmayın.
Araçta çocuğunuz veya ihtiyar bir aile bireyi olsa dahi aracı çalışır durumda anahtar üstünde bırakmayın. Sevdiklerinizin yaşamını tehlikeye atmayın.
Aracınıza bindiğinizde otomatik kilitle kapılarınızı kilitleyin ve çantanızı yan ve arka koltuğa bırakmayın. Koltuğun altına sabit kalacak şekilde yerleştirin.
Trafik ışıklarında durduğunuzda ve trafiğin yüklü meydana geldiği vakitlerde camınız açıkken gsm telefonu el çantası ve dizüstü benzeri eşyalarınızı torpido veya yer üstünde bulundurmayınız.
Bilhassa otoyollarda ve ıssız trafikte yaşanan hafif ilçelerde öbür araçtaki şahıslara karşın kuşkucu olunuz. Aracınızdan inerken kesinlikle aracınızı durdurarak kapılarınızı kilitleyin. İçinde ücret veya kımetli eşyalarınız varsa çantanızı da yanınıza alın.
Teybiniz kızaklıysa kesinlikle araçtan ayrıldığınızda yanınıza alın.
Aracınızı tespit eden en mühim özellik şasi numarasıdır. VIN (Otomobil Tanımlama Numarası) olarak da deyim edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayınız.
Trafik tescil belgenizdeki şasi ve motor numarasıyla oto üstünde yer alan numaralarını benzer olup olmadığını muayene ediniz. Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuz üzerindeki numaralar benzer değilse, şipşak otonuzun kayıtlı meydana geldiği, Trafik Tescil Birimlerine gittikçe bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayınız.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın