Sohbet'e Giriş

Osmanlı Meclisinin Kapatılmasıyla ilgili yararlı bilgiler

Osmanlı Meclisinin Kapatılmasıyla ilgili yararlı bilgiler

16 Mart 1920´de Meclis-i Mebusan da dahil olmak üzere meydana geldiği takdirde Babıali ve tüm devlet daireleriyle birlikte İstanbul, İngilizler aracılığıyla cebren ve resmen işgal edilmiştir. İngiliz birlikleri İstanbul´daki önde iştirak eden Ulusal Uğraş yanlısı milletvekillerini tutukladılar. Bununla Birlikte telgrafhaneler de işgal altına alınmış ve resmi makamlar aralarında kontakt imkânı kalmamıştır. Bu koşullara göre, Anadolu, İstanbul ve resmi makamlarla partner hareketten yoksun kalmıştır.
İstanbul?daki harika hal, ortaya Osmanlı Devletinin kimin yönetimi ve hangi güçlerin kanunlarının olabilitesi yüksek meydana geldiği problemi ortaya çıkarmıştır. Bu vaziyette Mustafa Kemal Temsil Kurulunun başkanı olarak: “Bu hareketin Anadolu?da Osmanlı Kanunlarının yürürlüğünü engellemeyeceğinden ve her ne biçimde olursa olsun alınacak tedbirlere Osmanlı milleti medeniyet becerisi bilhassa uyarı cazip bulunduğundan kanun dışarısında hiç bir işlem yapılmaması ve tüm sorumlulukların itinayla inşa edilmesi hayatımızın gereklerindendir” diye genelge yayınlamıştır.

Bunun üst kısmına Meclis 18 Mart 1920 bir toplanarak kendini feshettiğini bilgisini verdi. Parlamentonun kendini feshettiği izahı Padişah?ın Nisan 11 1920´de 2. meşhuriyetin bittiğini açıklamasıyla bir yabancı Meclis oluşturma yöntemini kapatmıştır. Benzer zaman Şeyhülislâm Dürrizâde Abdullah´ın, “Padişah ve Halife kuvvetleri dışındaki millî kuvvetleri kâfir duyuru eden ve katlinin gerekli” meydana geldiğini bildiren fetvası “Takvim-i Vekayi”de yayınlandı. Sultan Osmanlı Devleti´nin tarihinde bir kısmı kapatmayı amaçlamış ve bizzat otoritesi dışarısında yer alan tüm güçlerin (millî kuvvetleri) devlet karşıtı meydana geldiğini duyuru etmiştir. Sultan ve atadığı hükümetler Osmanlı devletinin idaresine bir yetki vaziyetine gelmişlerdir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın