Sohbet'e Giriş

Ortalığı toz dumana katabilecekler bertaraf mı edildi

Ortalığı toz dumana katabilecekler bertaraf mı edildi

Hazine gösterge üremi, kasım ayı içinde Orta Bankası’nın faiz düşürmeye başladığı seviyenin de üst kısmına çıktı. Arada gecelik borç alma faizlerinde yapılmış olan 4.25 puanlık, siyaset faizlerinde 0.75 puanlık indirime nazaran Hazine üremi yüzde 7.76’dan yüzde 6.79’a civarı geriledikten ardından geçen gün itibarıyla yüzde 7.79’a civarı çıktı.
Çünkü bu dönemde yalnızca siyaset üremi düşürülmedi. Yatırım zaruri karşılıkları da aşağı yukarı bazda yüzde 4.4 artırıldı. Bu karşılıklara ödenen faizler kesildi. Piyasadan toplamda 22.5 milyar liralık likidite çekiliyor. Döviz kurunda da belirsizlik yaratıldı. Biz bunun profesyonel bir siyaset olarak uygulandığını savunmuştuk. Nitekim geçen gün Orta Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Davos’ta CNBC-e’ye yaptığı bildiride bunu teyit etti. Yılmaz
“Kısa vadede profesyonel olarak bir belirsizlik yarattık. Bu da akıbetini verdi, yabancılar az vadeden çıktı. Bir

kısmı uzunca vadeye gitti”diye konuştu. Az vadeden veya gecelik Orta Bankası’na park etmekten vazgeçen başka fonların bir bölümü da Türkiye’den çıktı. Bizim hesaplamalarımız bunun miktarının 6 milyar civarı olduğuydu. Buna Bağlı Olarak ateş gibi paranın en ateş gibi kısmından kurtulunmuş olundu.
ÖNEMLİ GELİŞME: Geçen Gün Davos’a hareketinden öncesinde basın toplantısı yapan ekonomiden sorumlulukları olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bunu şu sözlerle doğruladı: “Kararların alındığı günden bugüne civarı az vadeli olabileceğinden kuşku edilen bunun gibi gecelik veya bir sürü az vadeli hesaplarda duran kritik bir miktarda döviz şu anda yurtdışına çıkmış durdumda.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın