Sohbet'e Giriş

Ortak çıkar, düşük dolar

Ortak çıkar, düşük dolar

Dolar güçlenmediği benzeri kısmen gevşiyor. Geçen hafta Dolar Endeksi yüzde 1.2 düşerek 96.172’ye indi.
Gelişmekte meydana iştirak eden ülke paralarıyla Avro güçleniyor. Yeniden geçtiğimiz hafta gelişen ülke paraları yüzde 1, Avro da dolara karşın yüzde 1.3 ölçüt kazandı.
Amerikan, Alman ve Japon hazine üremleri yükseliyor. Ücret sığındığı limanlardan çıkarak yeniden riziko ediniyor. Riziko iştahı yükseliyor.
Avrupa Orta Bankası ECB kamu kâğıtları yakınında özel firmaların tahvillerini de geriye almaya, bankaların yakınında şirketlere de ücret vermeye başladı. Üremi de düşürdü ve siyaset getirinini yüzde sıfıra çekti. Başkan Mario Draghi enflasyon ve büyüme yaratmak amaçlı hem bir bankalara hem bir şirketlere ücret saçıyor.

FED 16 Mart’ta faiz verdiği kararı izah edecek. ECB’nin para bazlı genişlemesinden bir hafta sonraya isabet iştirak eden bu hüküm piyasalarda strese sokak açmış değil. Zira daha eskiden yapılmış olan sözlü yönlendirmelerle faizin artırılmayacağı bekleniyor. FED piyasa arkadaşı olmaya aynı ritimde devam edecek.
Potansiyel bir riziko olarak Çin, Demokles’in kılıcı benzeri piyasaların üstünde asılı duruyor. Fakat Yuan’ın ölçüt kaybının durması üstelik kısmen ölçüt kazanmaya başlaması yakınında Çin Orta Bankası’ndan yapılmış olan bilgilendirmeler, büyüme hızının bir sonraki 5 sene amaçlı yüzde 6.5-7 bandında hedeflendiğinin izah etmesi şu an amaçlı korkuyu azaltmış benzeri.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın