Sohbet'e Giriş

Ortadoğu’da İngilizce Bağımsızlık, Bağımsızlık müdür

Ortadoğu’da İngilizce Bağımsızlık, Bağımsızlık müdür

Ortadoğu, sahip meydana geldiği jeopolitik ve stratejik konumu sebebiyle tarih süresince Kocaman Devletlerin birinci hedefi olmuştur. Kocaman devletler denilmesinin nedeni ise Ortadoğu’nun minik meydana geldiği manasına geldiği değil, böl parçala yönet prensibi ile ya da batı yanlısı hükümetlerin Ortadoğu’da oryantalizmi faydalanarak iktidara taşıdığı önder ve hükümetler aracılığıyla ve bu önder ve hükümetlerin bizzat halkından yana üslup sergilememesi Ortadoğu’da ki sıkıntıları zaman geçtikçe artırmıştır.
Buradaki en mühim faktör, Batı politikalarına karşın Ortadoğu öncüleri stratejik olarak ileri görüşlülüğünü kaybetmiş ve batının uyguladığı sistem veya prensipleri bizzat halkı üstünde denemiştir. Özetle stratejik olarak düşünce üretememişler ve tıkanmışlardır.

Ortadoğu’da meydana gelen Arap Baharı bunun nihai noktası haline gelmiştir. Ortadoğu’nun Arap Baharı, milletin ingilizce pankartlar ile sokağa çıkıp bağımsızlık istemesi bunun en gülünç ve en acemi örneğidir. Bu bağımsızlık değil, vatansızlık ve o milletin ne türlü köleleştirildiğinin göstergesi ve batı yanlısı siyasetlerin ne civarı kuvvetli olduğunun açık tek ifadesidir. Bunu çok net görmekteyiz.
20. asrın başlarında kullanılmaya başlanan Ortadoğu ifadesi dahi batıda yaşayan tek kavramdır.
Ortadoğu’nun hudutları, bilhassa İngiltere’nin menfaatleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve bu kısıtlar bölgenin konumu, halkı ve nitelikleri dikkate alınmadan gerçekleşmiştir.
Bu düzlemde Mısır, Ülkemiz, Arap Yarımadası, Kafkaslar vs. Ortadoğu hudutları içerisinde gösterilmiştir. Netice olarak Ortadoğu, batıda yaşayan tek kavram meydana gelmesine karşın bölge halkı aracılığıyla da benimsenmiştir.
Batı dünmatemi, Dünya’ya görüntü ve sözlü olmayan basın ile Ortadoğu’daki yakıt kaynaklarının peşinde meydana geldiğini açıkça siyasal tek yaklaşım ile anlam ederken asıl emellerinin Ortadoğu’da ki su kaynaklarının meydana geldiğini vurgulamamış ve amaç şaşırtarak bölgeyi şah ve mat konumuna getirmek için stratejik politikalar ile bizzat kurduğu oyunun yönetmeni olmuş ve Ortadoğu coğrafyasına yepyeni tek rol biçmiştir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın