Sohbet'e Giriş

Orhan Gencebay: 12 Eylül’e ‘Allah Razı Olsun’ Diyenlerdendim

Orhan Gencebay: 12 Eylül’e ‘Allah Razı Olsun’ Diyenlerdendim

Kübra Par’a konuşan Orhan Gencebay, TRT’deki yasaklı yıllarından siyasetle ilişkisine, 12 Eylül Darbesi’nden özel yaşamına civarı birçok konuda enteresan bilgilendirmeler inşa etti.TRT’deki yasaklı yıllarını ifade eden Gencebay, esasında bir ara TRT sanatçısı meydana geldiğini fakat ilkeler dair anlaşamadıklarını ifade etti. “Ben mantık ve duygunun bağımsız olmasını savunuyordum. Tabulara karşıydım. 10 ay çalışıp ayrıldım. Ardından halkımızın alakası bana hayat genelinde bir şöhret sağladı. İlgi o civarı büyüktü ki TRT özel günlerde beni ortaya çıkarmak zorunda kalıyordu” diyen Gencebay’ın röportajının bir kısmı şöyle:Telefonda ilgisiz bir ses “Gelin oyun alanı/sahne alın” mı diyordu? İlk önerisi yapan Uğur Dündar’dı. ‘Yaşadığımız Günler’ programına çıktım. Ardından yabancı programlara da çağırdılar.
Gittiğinizde berbat davranıyorlar mıydı? Kendinizi zenci benzeri hissediyor muydunuz?
TRT’nin tavrını bildiğim için aldırış etmiyordum. Beni önce çıkardıklarında TRT Ülkemiz Radyoları müdürü istifa etti. Neymiş, beni çıkarmaları olacak birşey değilmiş!Ben de “Allah razı olsun” diyenlerdendim. Topun ağzındaydık. Can güvenliğimiz gitmişti. Pratik pratik hanemize gidemiyorduk.

-Şimdi dönüp baktığınızda “Darbe sıkı oldu” mu diyorsunuz yani?

Darbe olana civarı çektiğimiz olumsuzları düşünerek konuşuyorum. Gençler bunu hiç bilmezler. Darbe öncesini ve sonrasını farklı ele almak gerekmektedir. Darbeden ardından yıllar arasında acı vakalar oluyor. Hiçbirini tasvip etmedik. O farklı konu…
70’li 80’li senelerde entel kesim sizi küçümsüyordu ama 2000’li senelerde Orhan Baba dinlemek ek olarak ‘cool’ bir birşey duruma geldi. Bu değişimi ne türlü karşılıyorsunuz?
Aslında öyle değildi ama öyle sanılıyordu. Bana çamur atmak için “Dolmuş, minibüs müziği” diyorlardı. Bir zaman İstanbul trafik müdürü rahmetli Sadettin Savaş ağabeyimize “İstanara’da ne civarı dolmuş, sarı taksi var?” diye sordum. “15 bin” diye konuştu. Benim albümüm tek İstanara’da 1 milyon tane satılıyordu. Dolmuş müziği yapıyorsam geriye olan 985 bin albümümü kim alıyordu? Bizzat takıntılarıyla bana kayıp vermeye çalışıyorlardı.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın