Sohbet'e Giriş

O Köy Karantina Altına Alındı

O Köy Karantina Altına Alındı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bürokratlarından alınan bilgiye göre köydeki hayvan barınaklarında ilaçlama inşa edildi ve köy karantina altına alındı. Bakanlık yetkilileri, “Karantinaya aldık başka bir deyişle hayvan hareketlerine engelleme getirdik. Zira danaların vefat nedenini tanımlamak amaçlı laboratuvar neticelerini bekliyoruz. Bu köyde 2009 senesinde kenelerden bulaşan katliam kongo kanamalı ateş rahatsızlığı sebebiyle bir birey yaşamını kaybetmiş. Biz de sonuçlar çıkana civarı tedbiren karantina uygulaması başlattık”dediler.

ÖZEL KIYAFETLERLE HAZIRLADILAR

Hastalığın bulaşıcı olma olasılığı üst kısmına İl Sıhhat Müdürlüğü, defin işlemleri amaçlı özel ekip oluşturulmasını talep etti. Bunun üst kısmına Balcalı Hastanesi görevlileri İl Sıhhat Müdürlüğü’ne götürülerek cenazelerin hazırlanması amaçlı öğrenim aldı. Sonrasında biri bayan ötekisi adam

memur özel kıyafetlerle morga girip, Özmen çiftinin cenazelerini ilaçlayıp, dezenfekte ettikten ardından yıkayıp kefenledi. İzolasyonu da sağlanan cenazeler farklı ayrı tahta tabuta yerleştirilip, kapağı çivilendi. Yakınlarına teslim edilen Özmen çiftinin cenazeleri, tabutla beraber toprağa verilmek üzere Tufanbeyli İlçesi’ne ilişkili Çukurkışla Mahallesi’ne götürüldü.
Öte taraftan Çukurkışla Mahallesi’nde Özmen çiftinin çocuklarıyla mahallede yaşamını sürdüren herkesten kan örnekleri alındı. Yapılmış Olan incelemede çocuklarında ve mahallede yaşayanlarda rastgele bir rahatsızlık bulgusuna rastlanmadı. Özmen çiftinden alınan örneklerle alakalı sonuçlar da Balcalı Hastanesi aracılığıyla İl Milletçe Sıhhati Müdürlüğü’ne sevk edildi. Hukuki Tıp Müessesesi ve İl Milletçe Sıhhati Müdürlüğü aracılığıyla ifade edilecek değerlendirmenin sonrasında Özmen çiftinin ölüme hayvandan insana geçtiğimiz bir bulaşıcı hastalığın ne sebeple olup olmadığının kesinlikle olarak belirleneceği kaydedildi.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın