Sohbet'e Giriş

Nükleer dans

Nükleer dans

İRAN’ın nükleer programının geleceği ile ilgili dün Lozan’da İran İslam Cumhuriyeti ve 6 ülke aralarında varılan protokol her yönden tarihsel özellikler taşıyor. Hayat kamuoyuyla paylaşılanın artık bir çerçeve protokol olması bu gerçeği değiştirmiyor. Kaldı ki görüşmelere şüpheyle bakanların mühim bir bölümü da çerçevenin umulandan ek olarak geniş meydana geldiğini kabul buyurdu.
Nihai doküman haziran nihayetinde şekillenecek ve artık üstünde uzlaşma sağlanmamış konular fakat o süre bir çözüm formülüne bağlanacak. bu sırada sebep İran’da gerekse AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de sertlik yanlıları bu anlaşmayı

rayından ortaya çıkarmak amaçlı ellerinden geleni herhalde yapacak. Esasen ek olarak partner izah yapılır yapılmaz İsrail karşın duruşunu meydana koydu. Suudi Arabistan ve müttefiki Körfez ülkelerinin de bu anlaşmadan memnun olduklarını ifade etmek olası değil.
Dünya halkoyu soruna bir İran-ABD anlaşmazlığı diye bakıyorsa da görüşmelerde 5 ülke ve AB de vardı. Çıkarları AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ve Avrupalı ülkelerle çoğunlukla aykiri düşen Rusya ve Çin, bu görüşmelere katıldı. Meydana çıkan metni onlar da onay verdi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın