Sohbet'e Giriş

Normalleşmeye gerçek hamle adım

Normalleşmeye gerçek hamle adım

Başarısız darbe girişiminin sonrasında önce iş gününde tansiyon kısmen yatıştı, ama istenilen seviyede değil. Tansiyonun göstergesi olarak kullandığımız dolar / TL kuru, cuma gününü 3.0476’dan kapatmışken geçen zaman 2.9225’e civarı geriledi. Bu mertebeye civarı da, geçen zaman belirttiğimiz benzeri yerleşiklerin döviz satışı 2 milyar doları buldu. Yerleşiklerin son bir senede tam 4 defa geçekleşen doların 3 TL ve üzerine çıktığı vaziyetlerde satıcı olması ve kuru düşürmesi bir defa ek olarak meydana çıktı. Esasında umulandan bir sürü çabuk bir düzelme de oluyor. Zira beklentimiz doların önce süreçte 2.95-3.00 TL bandına inmesi, sonrasında 2.95’in altına düşmesiydi. 2.90’ın altını ya da cuma günkü düştüğü seviyeyi de şu an için beklemiyorduk.

Ancak zaman ilerledikçe, tutuklamalar arttıkça, bilgilendirmeler geldikçe, ameliyatlar sürdükçe ve en ehemmiyetlisi de Türkiye-ABD ilişkilerinin gerginleşebileceği izlenimi doğunca tansiyon yeniden yükseldi.
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Rusya ve İngiltere’nin Ülkemiz uçuşlarını durdurması. İş ve gezi kısıtlaması, turizme balta vurması yakınında güvensizlik oluşturan bu hükümler piyasaların bozulmasına sokak açan nedenlerden biri olarak not edilmeli.
Halkın koruma için olarak tabanca edinmesinin özgür bırakılmasının gündeme gelebileceğinin belirtilmesi de kulaklara kar suyu kaçırdı. “Herkes silahlanırsa yaşamsal sulh, can ve mal güvenliği kalmaz, hapishanelerde de koltuk kalmaz” benzeri bir korku yarattı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın