Sohbet'e Giriş

Neveser: Tek Siyasal Münakaşalar Romanı

Neveser: Tek Siyasal Münakaşalar Romanı

Bazı kitaplar vardır ki tek okuyuşta bitiresiniz gelir. Elinizden bırakamazsınız, sizi başka diyarlara sürükler durur. Yazarın hayal dünyasıyla baş başa kalırsınız. Fakat, tek takım yazarlar da vardır ki bu hayal dünyasına gerçekleri de eklerler. Gerçeklerle hayalleri harmanlayıp okuru tek takım süre bilgilendirler, tek takım süre da kurgu dünyasına götürürler. Kalifiye okur elinde tuttuğunun roman meydana geldiğini bilir, fakat bu romanın gerçeklerle harmanlandığının da ayrımındadır. İşte Cengiz Özakıncı, tam da bu şekilde tek yazardır. Onun üslubuna başka olmayanlar gerçeğin nerede başlayıp nerede sona ereceğini, hayalin nerede başlayıp nerede sona ereceğini kestirmekte zorlanmayacaklardır. Ama yeniden de gerçeği arama takıntısına da düşmemek gerekir. Otobiyografi ya da biyografi okumadığımızın şuurunda olarak okumalıyız onun kitaplarını. Böylelilikle Cengiz Bey’in yazınsal eserlerini “roman” sınıfına sokmanın birçok de yeteri kadar meydana gelmediği ortadadır. Bunlara Derin Musevi’nin arka kapağında yazdığı benzeri “roman ötesi” demek uyumlu olacaktır büyük ihtimalle.

Neveser, Derin Musevi benzeri “roman ötesi” olanlardan biridir. Cengiz Özakıncı’nın çok okunan romanları içerisindedir. Neveser’i yazarın tüm eserlerini okuduktan ardından tek ek olarak okudum ve önce okuma esnasında dikkatimi çekmeyen tek takım detayların gözümden kaçtığını gördüm. İlk defa bundan 4 sene öncesinde okuduğum Neveser’de işlenen konuların artık güncelliğini yitirmediğini de gördüm. Ve Özakıncı’nın arkasında yılmadan durduğu davayı iyice kavradım ve haklılığını tek defa ek olarak anladım.

Bu romana yaşamsal gerçekçi tek roman da diyebiliriz miyiz acaba? Yazar dergi kesiklerinden, farklı kaynaklardan aldığı verileri tek roman tadında okuyucularıyla buluşturmuş.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın