Sohbet'e Giriş

MÜSLÜMAN ZULMETMEZ

MÜSLÜMAN ZULMETMEZ

Müslüman yılışmaz. El pençe durmaz. Eğilip bükülmez. Korkak, ikiyüzlü, karaktersiz olmaz.
Müslüman ırkını, aşiretini, nesebini bir üstünlük nedeni görmez. Zira babasını annesini seçemediği benzeri yukarıda saydığım hususlarda da seçici olamaz. Niçin bu ırktanım diye soramaz. Bununla da övünemez.Müslüman dilini de üstünlük nedeni göremez, övünmez de yerinmez de. Cennete götüren lisan meydana gelmediği benzeri, cehenneme götüren lisan de yoktur.
Müslüman bizzat evladına, akrabasına, dostuna gösterdiği özveriyi bir başkasının evladına da, akrabasına da göstermelidir. Göstermiyorsa ve görevli bir makamda ise emanete aldatmış olabilir. Zulmetmiş olabilir.Müslüman bizzat inancında olmayan insan ile ilgili da insaflı davranır.Müslüman büyüklenmez. Kibirden nefret eder. Bir Başkasının önünde eğilmesinden huzursuz

olabilir. İnsanların kendisinden ürkmesinden ürker. Acımasız ve diktatör benzeri algılanmaktan utanır.Hz. Hasan diyor ki babam (Hz. Ali) bana otuza yakın konuda öğütte yer aldı. Ve şu şekilde dedi:
Oğlum! Üç şeyden sakın: Kibir yandan, gazaptan ve bir başkasının elindekini tamahtan sakın. Böbür, şer kişilerin özelliğidir. Büyüklük Allah’a yakışır. Kendinde bir gr böbür taşıyan ateşe kesinlikle uğrar. Gazap narin huyluyu berbat eder. Âlimin ayağını kaydırır. Aklı karşılar. Cehaleti çıkarır. Bir Başkasının elindekine göz dikme, bakma. Zira başkasına tamah iblisin tuzaklarından biridir.Oğlum! Üç şeyden kork: Allah’tan kork, Allah’tan korkmayandan kork, dilinden kork.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın