Sohbet'e Giriş

Mümsad Başkanı Yurdagül: Margarin Kolesterol İçermez

Mümsad Başkanı Yurdagül: Margarin Kolesterol İçermez

Mutfak Mahsulleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Idare Heyeti Başkanı Yazı Yurdagül, margarinin çoğalış tamamıyla bitkisel yağlardan üretildiğini söyleyerek, “Bu sebeple hayvansal orijinli yağların aksine margarin, kolesterol içermez” diye konuştu.

Hazır çorba, bitkisel çay, dondurulmuş gıda ve margarin sektörleri temsilcilerini tek çatı altında toplayan Mutfak Mahsulleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, ‘Gıda Haber Kirliliğine Nihai’ ismi altında tertip ettiği toplantılarının 12’ncisini Bursa’da yaptı.

Toplantıda konuşan MÜMSAD Idare Heyeti Başkanı Yazı Yurdagül, nihai yıllarda gıdada haber kirliliğinin yaşandığını ifade etti. Profesyonel olmayan bireylerin olumsuz söylemlerinin süratle dağıldığını ve kamuoyunun çoğalış kime inanacağını bilemediğini ifade etti. Yurdagül,

“Medyada profesyonel olan- olmayan bireylerin paylaştığı görüşlerle ‘nasıl beslenmeliyiz’ sualinin yanıtını arar olduk. Birinin ‘iyi’ dediğine, ötekisi ‘iyi olmayan’ diyor. Hata ve ikilemli veriler tüketicide ‘yeme stresi’ yaratıyor” diye söyledi.

Margarin konusunda kamuoyunda birbiriyle çelişen iddiaların meydana geldiğini ve bu iddiaların tüketicide olumsuz idrak yarattığına değinen Yurdagül, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Margarin ile ilgili çok pek hata söylenti var. Ne yazık ki hem tek tüketici hem tek de sıhhat sektörü çalışanları oda sıcaklığında sert gözüken margarini ‘doymuş yağ’, diğer sıvı/akışkan yağları ise ‘doymamış yağ’ olarak onay etmekte. Halbuki tabiatta yer alan tüm yağlar hem tek doymuş hem tek de doymamış yağ asitleri içeren. Tereyağı yüzde 60 ile 65’lik oranıyla doymuş yağ asidi tarafından en zengin yağdır. Ayçiçek yağı yüzde 11, mısır yağı yüzde 13, zeytinyağı yüzde 15-17 aralarında, kase margarin ise yüzde 15 civarında doymuş yağ içeren. Başka Bir Deyişle doymuş yağ muhtevası olarak, benzer miktar zeytinyağı ve kase margarinin hiçaynıdır.”

Sizde Yorum Yapın