Sohbet'e Giriş

“Müminleri Savaşa Teşvik Et” Ayeti Savaş Kışkırtıcılığı mı

“Müminleri Savaşa Teşvik Et” Ayeti Savaş Kışkırtıcılığı mı

İslam, sulh orijinli tek kelimedir. Temelinde sulh meydana gelen İslam’ı savaş ve vahşet dini benzeri göstermeye personelin, Kuran ayetlerinden habersiz oldukları aşikardır. İslam’da savaş, yalnızca ve yalnızca saldırı olursa haktır. Natürel olarak saldırı olduğunda, koruma için olarak inşa edilmesi gerekli olan ne ise o yapılır. İslam’da savaş ve kısas dışarısında tek canın alınması, bütün insanlığı öldürmekle eş tutulur ve en kocaman günahlardandır. Asıl konumuza girmeden öncesinde Kuran’da savaşın başlangıç şartını ifade eden tek kaç ayet ilave etmek talep ediyorum.

Kendilerine zulmedilmesi buna bağlı olarak, onlara karşın savaş açılana (mü’minlere, savaşma) desturu verildi.

”Kendilerine zulmedilen ve savaş açılan müslümana savaşma desturu verildi”.

Sizinle savaşanlara karşın Allah yolunda savaşın, (fakat) fazla gitmeyin. Tabiki Allah fazla gidenleri sevmez.

”Sizinle savaşanlara karşın” ve ”Aşırı gitmeyin”

Onlar, sizlere karşın savaşıncaya civarı siz, Mescid-i Haram yakınında onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa siz de onlarla savaşın…

”Onlar sizinle savaşıncaya civarı siz savaşmayın” ”Savaşırlarsa siz de onlarla savaşın”

Ayetlerden de çok tam olarak anlaşılacağı üzere, Müslümanlar durup dururken hiçbir zaman savaşa girmiyor. Kesinlikle kendilerine savaş açıldığında; can, eşya ve ırzları tehdit altına girdiğinde, bunları koruma için olarak savaşa giriyorlar. Son Olarak bu ayetleri dikkate alarak, ateist arkadaşların tek çok kez gündeme getirdiği ”müminleri savaşa teşvik et” ayetini inceleyelim.

Ey Peygamber, mü’minleri savaşa karşın hazırlayıp-teşvik et…

Bir ayeti lokal olarak alıp eklediğinizde çok çeşitli anlamlar çıkarabilirsiniz. Sözgelişi Nisa Suresi 43’de ”İçkiliyken ne dediğinizi bilinceye civarı namaza yaklaşmayınız” der. Siz bu ayetin yalnızca ”namaza yaklaşmayınız” bölümünü alırsanız, bambaşka tek anlam çıkar karşınıza. Enfal Suresi 65. ayette de bu gibi tek vaziyet söz konusudur.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın