Sohbet'e Giriş

Mümin, Model İnsan Demektir


Mümin, Model İnsan Demektir

İlk insan ve önce peygamber olarak sevk edilen Hz. Âdem’in (a.s.) oğullarından meydana gelen Kabil ve Habil, Allah (c.c) amaçlı birer kurban kesmişler. Kabil’in kurbanı Allah aracılığıyla onay edilmeyince; Kabil bunun sebebini Habil’den bilmiş ve kardeşini ormanda avlandığı tek sırada öldürmüştür. Ardından paniklemiş. Cesedi ne yapacağını düşündüyse de tek çıkma karayolu bulamamış. Tek süre ardından tek karganın yeri deşeleyip, tek çukur açtığını görmüş. Anında bizzat de tek çukur kazıp, kardeşi Habil’i gömmüş.
Kabil’in Habil’e meydana gelen düşmanlığı yalnızca bu değildi. Babası Âdem, erkek çocuğu Habil’i fazladan seviyor, ona farklı tek önem veriyordu, Zira Habil, doğruluk ve hakkaniyete inanıyor ve bu inançları doğrultusunda yaşıyordu. Kabil bunun benzeri değildi. İhtiraslıydı, kinciydi ve haset içindeydi. Babasının Habil’i fazladan sevmesini de içerisine sindiremiyordu.

Kabil, bu olaydan anında ardından, babası aracılığıyla beddualanarak kovulmuştur. Daha ardından da kardeşleri aracılığıyla taşlanarak öldürülmüştür. Habil cinayeti, insaniyet tarihinde işlenen önce cinayettir. Bu olay bununla birlikte vatandaşları da ikiye ayran tek olay olmuştur. Birinci bölümde bulunanlar yalnızca inananlar; 2. bölümde bulunanlar ise inandıklarını en üst seviyede yaşayanlardır. Bu örnekte Kabil, babasına ibadet etmiş; fakat hırs ve tutku peşinde koşmuştur. Habil ise; babasının emirlerini Allah’ın emirleri olarak görmüş ve tam tek ibadet bütünlüğü içerisinde yaşamıştır. Bu vaziyette Kabil günahkâr tek Müslüman, Habil ise Mümin durumundadır.
Bu dönemden ardından insanlığın iki çağı daha vardır. Birinci dönem cahiliye insanları; şarap içerler, kumar oynarlardı. Bayanlar tek eşya benzeri ortada yerde kurulan çadırlarda ücret karşılığı satılırlardı. O vaktin haşhaş üreticileri ürettikleriyle uyuşturucu madde ticareti yaparlardı. Çok çetin kan davalarının yanında, ırkçılık ve fanatizm de yaygındı. Falcılık, sihirbazlık o dönemlerin fenomen inançları arasındaydı.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın