Sohbet'e Giriş

Muhalefetin çıkmazı başkanlık sistemine taban oluşturuyor

Muhalefetin çıkmazı başkanlık sistemine taban oluşturuyor

AK Parti yıllardır kazara filan da değil, gayet stabil bir şekilde oyların yarıya yakınını ediniyor. Muhalefette olan partiler sandıktan çıkış umudunu yitirdikçe kendileri olarak kalabilme özelliklerini de yitiriyorlar. Kimliklerini aşındıracak mutabakat ve eğilimler içerisine giriyor, müessesesel yapılarını kof bir kabuğa dönüştürüyorlar giderek.
Gezi’de kendisini ulusalcı, liberal, demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü, Alevi, AB’ci, solcu ya da sağcı olarak tanımlayan bir grubun, Erdoğan ve AK Parti karşıtı bir koalisyonu oluşturmak için bir araya geldiğini görmüştük. Mahalli seçimler öncesi bu koalisyona Cemaat de ilave etti. CUMHURIYET HALK PARTISI sağcılaştı; Cemaat’le ittifak, Kılıçdaroğlu’nun bozkurt işareti yapması, MHPli Mansur Yavaş’ın CUMHURIYET HALK PARTISI’nin adayı olması ve tespit edecek bir muvaffakiyet da kazanması en göze çarpan örnekler.

CHP de MILLIYETÇI HAREKET PARTISI de sulh zamanı benzeri, yepyeni Anayasa’nın hazırlanması benzeri kocaman demokratikleşme projelerinde yer almadılar, bilakis engelleyici oldular.
Yerel seçimlerde pekçok şehir CUMHURIYET HALK PARTISI ve MILLIYETÇI HAREKET PARTISI’nin işbirliğine oyun alanı/sahne oluyor. Son Olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde partner bir aday tespit edilip belirlemeyecekleri konuşuluyor. CUMHURIYET HALK PARTISI ile MILLIYETÇI HAREKET PARTISI arasındaki farklar hemen hemen silinmek üzere.
Öte taraftan AK Parti de esasında bir kaolisyon. Kendisini demokrat, muhafazakâr, İslamcı, ulusalcı, Kürt, inançlı olarak tanımlayanlardan meydana gelen bir parti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın