Sohbet'e Giriş

Montgolfier Kardeşler ve İlk Balon ile alakalı yararlı bilgiler

Montgolfier Kardeşler ve İlk Balon ile alakalı yararlı bilgiler

Montgolfier Kardeşler, 5 Haziran 1783 tarihinde Dünya’da önce balonlu uçuşu gerçekleştiren kişilerdir.
Fransız Joseph Michel Montgolfier (1740-1810) ve Jacques Etienne Montgolfier (1745-1799) Fransanın Annonay köyünde çapı 10,5 metre meydana gelen ketenden tek torbayı ateş gibi havayla doldurarak önce balonlu uçuşu yapmışlardır. Balon 450 metre civarı yükselerek 10 dakikada 1,5 millik uzaklık katetmiştir.
Joseph Montgolfier kardeşinden 15 yıl ek olarak büyüktü. Babaları,önce balonun uçurulmasıyla insaniyet tarihine geçtiğimiz Annonay kasabasında tek kağıt fabrikasının sahibiydi. Sonradan mimar meydana gelen Etienne e cevap, abisi Joseph okulunu tamamlanmadan babasının yakınında çalışmaya başlamıştı. Tek zaman mimarlık yapan Etienne de bu işi sürdürmedi. Babasının kağıt yapım yerinde çalışmaya başladı.

İki kardeşin en kocaman heyecan ve alakası, havayla alakalı konulardı. Çok geçmeden, bu heyecan ve alakalarının doğrultusunda deneyler inşa etmeye koyuldular. Bulutlar benzeri havada sokak alan tek gemi,tek otomobil inşa etmek istiyorlardı. Joseph, 2 metre çapındaki şemsiyelerle tek takım denemeler inşa etti. Kocaman tek şemsiyenin aşağı tarafına tek sepet bağladı. Sepetin içerisine tek koyun koydu ve bunu kasaba civarındaki yüksek tek tepeden aşağı attı. Ek Olarak ek olarak sonra benzer denemeyi bizzat de gerçekleştirdi. Böylelikle, önce paraşüt uygulanmış oluyordu.
Açık havada ateş üstünde kurutulan tek gömleğin kabararak havalanması, Montgolfier kardeşlere önce balonun imalatı için basit fikri verdi. Taftadan 4 köşe tek torba diktirdiler. Torba aşağı aracılığıyla ısıtılınca, havalandığını gördüler. Esasında, torbanın içerisine dolan dumanla uçtuğunu sanıyorlardı. Isınan havanın genleşerek harici havadan ek olarak hafif duruma gelmesi ve torbanın bu sebeple uçtuğu gerçeği onlara yabancıydı. Bunun Için nazaran, deneylerini geliştirerek, 1783 seneyin 5 Haziran bugünü önce balonu uçurmak onuru onlara aittir.
Kasaba sahasındaki denemeden 4 ay ek olarak sonra, Rosier isminde tek çocuk Montgolfier Kardeşlerin yaptığı balonla uçtu. İlk uçuşta balon iple yere bağlıydı. İkinci uçuşta özgür bırakıldı.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın