Sohbet'e Giriş

Miyelom tedavisi umut veriyor

Miyelom tedavisi umut veriyor

Plazma hücresinin kemik iliğinde muayene dışı artışından meydana gelen berbat karakterli tek rahatsızlık durumda olan Multipl Miyelomun rehabilitasyonunda son zamanlarda kocaman gelişmeler yaşandığını belirten Beynelmilel Miyelom Iş Grubu azası Profesyonel. Dr. Orhan Sezer, miyelomun yeryüzünde en sık sık gözlenen berbat huylu kan hastalıkları aralarında 2. sırada bulunduğunu ifade etti.

Sezer, beyaz kan hücresinin tek aşağı grubunu yaratan plazma hücresinin antikor, başka bir deyişle vücudu mikroplara karşın savunan proteinleri ürettiğini ifade etti, ”Multipl Miyelom, görüldüğü sıklık tarafından habis kan hastalıkları aralarında, lenfomadan ardından 2. sırada. Bu rahatsızlık, kemiklere hasar verip, ağrılara, kırıklara üstelik felce sokak açabiliyor. Rahatsızlık, bunun ötesinde, böbrek yetmezliğine ve bağışıklık sistemindeki bozukluklara sebep olabiliyor, bu vaziyet da vücudu mikroplara karşın savunmasız duruma getirebiliyor” dedi.

ERKEN TEŞHİSTE TEDAVİ BAŞARISI YÜKSEK
Tanının, kan ve idrarda özel biyokimyasal araştırmalar inşa edilerek konduğunu ve yeryüzünde en fazla kemik iliği nakli yapılmış durumda olan hastalığın Miyelom meydana geldiğini belirten Sezer, kök hücrelerin kemik iliğinden değil, özel tek ilaç tedavisi sonrasında hasta amaçlı temel ve pratik tek biçimde, operasyona sebep olmaksızın, kandan toplandığını ifade etti ve şunları aktardı:

“Birkaç kür kemoterapiden ardından, yaşı ve uzuv fonksiyonları uyumlu hasta olanlarda otolog kök hücre transplantasyonu hedeflenirken, kök hücreler toplandıktan ardından, dik dozlu iyileştirme uygulanması ve kök hücrelerin hastaya damardan geriye verilmesi tedavisi, bu hastalıkta edinilen cevap oranını, kalitesini ve sürecini mühim biçimde artırıyor. Kök hücre transplantasyonu yapılamayan hasta olanlarda ise yepyeni ilaçları da içerir iyileştirme protokolleri uygulanıyor.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın