Sohbet'e Giriş

Merkez ticari kredi getirinini 6.86’ya indirmiş

Merkez ticari kredi getirinini 6.86’ya indirmiş

Başbakan enbaşta olmak üzere hükümetin bir kesimi üremlerin düşürülmesini müdafaa ediyor. Faizler düşüyor esasında. Ama daha fazlası va daha çabuk azalması isteniyor.
Aslında faizler 17 Aralık seviyesine geriye döndü. Hazine’nin ihalelerinde ortaya gelen ağırlıklı maaş aşağı yukarı faiz aralıkta yüzde 9.1’den ocakta ayı içinde yüzde 10.8’e çıktı ve temmuzda yüzde 9.1’e geriye döndü.
Diğer faiz kalemlerinde ise daha çok düşüşler meydana geldi. Kredi ve yatırım faizinde 2.5 nokta civarı düşüş ortaya geldi. Ticari kredi faizinde düşüş en azından 3 puana vardı. Bitişikteki tablodan görülebileceği benzeri, yüzde 15’e varan faiz oranları temmuzun son haftasında yüzde 11-12 bandına indi. Fakat 1 Ağustos’la son bulan haftanın rakamları birçok karma karışık.
Ticari kredi üremlerinin 4 nokta ansızın indiği ve yüzde 12.23’ten yüzde 8.23’e gerilediği görülüyor. Bu oran Mayıs 2013’ten daha sonra en düşük ticari kredi faizi.

Kredili yatırım hesabı haricinde ticari kredi faizinde ise bir haftalık düşüş 4.42 puanı keşfetmiş ve yüzde 11.28’den yüzde 6.86’ya inmiş. Sektöre sorduk, bu gibi rakamların olmadığını söylediler. Şayet rakam doğruysa hatıralan haftada kredi kullananlar bir sürü kârlı çıkmış olabilmektedir. Fakat biz bunun için birçok tahmin vermiyoruz. Ev kredi faizleri yüzde 11.08’de. Hakikat bir kredi faizi düşüşü olsaydı en azından mortgage getirisinin benzer düzeye inmesi gerekirdi. En az batak ev kredilerinde ve bankaların en fazla yüksek iştahı mortgage kullandırmada. Orta bir acayiplik var.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın