Sohbet'e Giriş

Menopoz ve Menopoz Çağında Inşa Edilmesi Gerekenler

Menopoz ve Menopoz Çağında Inşa Edilmesi Gerekenler

Menopoz; bayanın natürel bir aşama içerisinde tane kanamalarının durmasıdır. Normal menopoz yaşı 48-52’dir. Annenizin menopoza girdiği yaş aralığı sizin menopoza girme yaşınızı belirlemede etkilidir. Başka Bir Deyişle bir kadın, annesinin, teyzesinin, ablasının menopoza girme zamanlarını sorgulayarak bizzat menopoz ortalamasını bulabilir.
35 yaşından öncesinde menopoza girmeye erken menopoz denmektedir. Erken menopozun ruhsal, fiziksel ve etrafsal olarak pekçok nedenleri vardır. Kalıtım ise göz ardı edilmemesi gerekli olan en mühim etkenlerden biridir. Berbat etrafsal etmenler, yükselen baskı, berbat beslenme, sigara, erken menopoza ne sebeple olabilmektedir. Erken menopozun en mühim belirtisi düzensiz tane kanamalarıdır. Kanamalar ek olarak sık veya ek olarak seyrek olabilmektedir. Ailesinde erken menopoz hikâyesi olan ve tane düzensizliği hayatını sürdüren bireylerin bir Jinekologa gittikçe kontrol olmalarını öneriyorum.

Adetlerinin 3-4. Bugünü yaptıracakları hormon analizi ve ultrason muayenesiyle tanı konulmaktadır. Erken menopozun önemli tehlikesi çoğalış yumurtlama olmayacağı için hamile kalamamaktır. Hem Bir erken menopozu, hem bir de normal menopozu geciktirmek veya önlemek olası değildir. Yalnızca bir miktar hormon desteği inşa edilerek, bir zaman adetlerin devamı sağlanıp, bayanın menopoz sorunları giderilebilir.
Menopoz yalnızca adetin kesilmesiyle hudutlu değildir. Yumurtalıkların çalışmasının durması ve östrojen hormonun azalmasıyla kadın pekçok sorunlar yaşar. Bu sorunlar; ağır ağır kemiklerde olan menzile, terleme, ateş basmaları, gece uykusuzlukları, ruhsal sorunlar ve cinsel sorunlardır. Bununla Beraber idrara sık çıkış, idrar yaparken zorlanma ve idrar kaçırmada görülen şikâyetler içerisindedir. Menopozun bizzat bir rahatsızlık değildir ancak östrojen hormonun azalmasıyla beraber menopoz çağında kalp ve damar hastalıklarında önemli bir yükseliş gözlenmektedir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın